Niewidomy

i

Autor: East News

Zrozumcie niewidomych i słabowidzących. Wzrok to wielki dar!

2021-10-15 16:13

15 października 2021 r. to nie tylko piątek, ale i Dzień Niewidomych, zwany też Dniem Białej Laski. Ma zwrócić uwagę społeczną nie tylko problemy na tych, którzy kompletnie albo mało co widzą. Również na życie tych, którzy mają takie wady wzroku, że stanowią one poważną dysfunkcję funkcjonowania w codziennym życiu. W Polsce osób z potwierdzoną niepełnosprawnością widzenia jest ponad 3 mln. Wg szacunków Ministerstwa Zdrowia w rzeczywistości jest ich dużo więcej – od 4 do 7 mln.

Szacuje się, że ponad 285 mln ludzi na świecie cierpi z powodu upośledzenia widzenia, a u 42 proc. z nich rozwinęło się ono w wskutek nieodpowiedniej korekcji wad wzroku. Niewidomych w świecie jest 36 mln (w Polsce – ok. 90 tys.). Do połowy 2050 r. może być ich 115 mln. Niewidzenie lub słabowidzenie bywa wrodzone lub nabyte - skutkiem chorób oczu. Zaćma, jaskra, cukrzyca, wysiękowe zapalenie oczu AMD mogą skutkować całkowitą utratą wzroku. Większość tych przypadłości doskwiera wraz z wiekiem. Społeczeństwo starzeje się, przybywa osób z poważnymi dysfunkcjami wzroku. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważa, że aż 85 proc. zaburzeń widzenia można zapobiec (lub osłabić ich postęp) poprzez wdrożenie kompleksowych działań profilaktycznych, diagnostycznych i leczniczych. Tak jest np. z zaćmą, która operacyjnie jest leczona, bo zmętniałą soczewkę zastępuje się sztuczną, która jest… lepsza od naturalnej! Jeszcze groźniejszą chorobą jest AMD (Age-related Macular Degeneration), czyli zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem jest schorzeniem siatkówki powodującym utratę widzenia centralnego. W Polsce schorzeniem AMD zdiagnozowane jest u ok. 136 tys. osób, a zagrożonych jest od 120 tys. do nawet 225 tys. Programem leczenia jest obecnie objętych 25 tys. pacjentów.

–  Ratunkiem dla wielu chorych jest wejście do programu lekowego, co oznacza kilkuletnie leczenie. W pierwszym roku podaje się od siedmiu do 9 zastrzyków, w zależności od leku. W drugim i kolejnych latach minimum trzy, a także wtedy, gdy zagraża nawrót choroby – wyjaśnia prof. Robert Rejdak, prezes Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich. Problem w tym, że – jak podkreśla się w portalu rynekzdrowia.pl – NFZ na leczenie AMD wydaje 4 proc. tego, co jest przeznaczone na okulistykę ogółem.

Widzimy nie tylko oczami - warsztaty dla niedowidzących i niewidomych

Dysfunkcja wzroku nie dotyka przede wszystkim starszych. Również dzieci. Od nieostrego widzenia, przede wszystkim krótkowzroczności, niewidzenia może dojść, gdy bagatelizuje się profilaktykę okulistyczną. Instytut „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” we współpracy z polskim oddziałem japońskiego koncernu Hoya zachęcają, by rodzice kontrolowali wzrok swych pociech u specjalistów. Temu ma służyć październikowa kampania społeczna „Uwaga! Krótkowzroczność”. Jest jak najbardziej na miejscu, bo eksperci wskazują, że pandemia przyspieszyła tempo wzrostu krótkowzroczności (miopii). Kilka lat temu była ona diagnozowana najczęściej u dzieci w wieku szkolnym. Teraz coraz częściej spotyka przypadki miopii już u przedszkolaków!

Krótkowzroczność niekorygowana, pokazują rozmaite badania, zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych chorób oczu w dorosłości. Krótkowzroczność do -3D (dioptrii) określa się mianem małej (lub też krótkowzrocznością szkolną), między -3D a -6D mianem krótkowzroczności średniej, a większą niż -6,0 D – wysokiej. Zmniejszenie tempa progresji krótkowzroczności o 50 proc. może zmniejszyć częstość występowania wysokiej krótkowzroczności nawet o 90 proc. – Zatem wczesna diagnoza i odpowiednia korekcja krótkowzroczności są niezbędne, aby wyhamować rozwój wady wzroku i zmniejszyć ryzyko powikłań. Nieskorygowana wada - oprócz ograniczenia odbioru informacji, ogranicza potencjał  dziecka w mniej oczywisty sposób. Nieostre widzenie zmusza mięśnie oczu do większego wysiłku, co powoduje zmęczenie rozdrażnienie, ból głowy, problemy ze skupieniem. Może to powodować problemy z nauką, niechęć do uprawiania sportów, obniżać nastrój i wpływać na kontakty z rówieśnikami  – podkreśla optometrysta Sylwia Kijewska.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły