skrzypłocz

i

Autor: Didier Descouens/Wikipedia

Żyją NIEZMIENIONE od 425 mln lat. Czy przez PANDEMIĘ przestaną istnieć?

2020-10-07 16:54

Nazywają je żywą skamieliną. Nie było dinozaurów, a były SKRZYPŁOCZE. Tzw. staroraki mają niebieską krew, a w niej coś, co wykrywa najmniejsze ślady biotoksyn (np. w szczepionkach) i używa się do tworzenia testów LAL. Zapowiada się, że produkcja szczepionek będzie gigantyczna i trzeba będzie sporo niebieskiej krwi Limulus polyphemus, bo taka jest łacińska nazwa tych dziwnych stworzeń… Niejedno ludzie życie uratowała ta szkarada!

Skrzypłocze przetrwały wiele tzw. okresów wymierania. Nie zabiła ich nawet planetoida, która wykasowała z Ziemi dinozaury i 75 proc. innego życia. Wydawałoby się, że są niezniszczalne. Teraz przemysł biomedyczny może zrobić to, czego nie uczyniły inne katastrofy w ostatnich 400 mln lat. Pożądana niebieska krew jest taka, bo kolor nadaje jej obecna w niej miedź. Błękitna krew ma białka tak uczulone na skażenia bakteryjne, że gdy napotka jakiś patogen, to tworzy wokół niego skrzep. I teraz obrońcy przyrody ostrzegają, że obecne wysiłki na rzecz opracowania i przetestowania szczepionek przeciwko SARS-CoV-2/COVID-19 mogą przyspieszyć przejście żywej skamieliny do historii. Czynnik krzepnięcia LAL (Limulus Amebocyte Lysate), uważany za najbardziej czuły wskaźnik obecności patogenów, pozyskuje się w sposób, który może przyprawić o zwroty głowy co bardziej wrażliwe osoby.

Dotychczas dla dobra ludzkości, nauki przemysłu biofarmaceutycznego co roku wyciągano z morza ok. 600 tys. skrzypłoczy. Aby uzyskać LAL, technicy laboratoryjni przebijają skorupę zwierzęcia i usuwają ok. 30 proc. jego krwi z żyły w pobliżu serca. Potem kraby podkowiaste (inna nazwa żywych skamielin) są wypuszczane do wody, ale – zdaniem biologów i ekologów – ok. 30 proc. nie przeżywa tej „wędrówki”.

Express Biedrzyckiej - Adam Bodnar: Słowa ministra zdrowia budzą niepokój

Od jednego osobnika pozyskuje się 200-400 ml krwi. Gdyby z człowieka wypompować jedną trzecią jego krwi, to by nie przeżył takiego zabiegu. By wypreparować litr LAL trzeba pobrać krew minimum od 1,2 tys. skrzypłoczy. Nic dziwnego, że taka porcja kosztuje ok. 25 tys. USD. Co ciekawe, nawet rozcieńczony LAL dalej wykazuje swoje antypatogenowe właściwości. Co prawda od 2016 r. na rynku jest jego sztuczny odpowiednik (rFC – recombinant factor C), ale nie jest to tak skuteczny i bezpieczny, jak LAL. Nie można go stosować w USA. A tam, kilka firm mocno pracuje nad uzyskaniem antycovidowej szczepionki. I kto by pomyślał, że nie byłoby dziś nowoczesnych szczepionek, gdyby nie prehistoryczne kraby, wyglądające niczym zwierzęta z innej planety!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły