ALARM w Zielonej Górze! Wojewoda zakazuje wstępu do lasu z powodu pomoru świń!

2019-12-01 12:06 RS
Afrykański pomór świń szybko się rozprzestrzenia
Autor: Pixabay/tpsdave Afrykański pomór świń szybko się rozprzestrzenia

Czerwona strefa ASF w Zielonej Górze i okolicach. Zgodnie z zarządzeniem wojewody lubuskiego wprowadzono całkowity zakaz wchodzenia do lasu na terenie powiatu zielonogórskiego.

Zgodnie z rozporządzeniem wojewody lubuskiego z 30 listopada miasto Zielona Góra i powiat zielonogórski objęte zostały czerwoną strefą skażenia. To oznacza, że obowiązuje całkowity zakaz wchodzenia do lasu na terenie miasta i powiatu.

Afrykański pomór świń to wirusowa, posocznicowa choroba świń o przebiegu ostrym lub przewlekłym. Wirus ASF nie jest chorobotwórczy dla innych gatunków zwierząt, nie jest też groźny dla ludzi. Głównym źródłem zagrożenia są świnie domowe i dziki. Wśród objawów ASF można wyliczyć gorączkę, brak apetytu, zapalenie spojówek, kaszel, wypływ z nosa, wymioty i drgawki. Choroba w niemal 100 % jest śmiertelna.

Jak się uchronić przed ASF?

Zakaz wstępu do lasy jest związany z faktem, iż osoba mająca do czynienia z zakażonym zwierzęciem może przenosić wirusa ASF na żerujące w okolicach dziki lub w przeciwnym kierunku - przenosić wirusa od zakażonych dzików do zwierząt gospodarskich. Ważne jest stosowanie zasad bioasekuracji, czyli:

  • ogrodzenia chlewni,
  • zabezpieczenie okna,
  • domykanie drzwi,
  • stosowanie mat dezynfekcyjnych,
  • stosowanie zakazu skarmiania zlewek,
  • stosowanie zakazu wprowadzania do gospodarstw świń niewiadomego pochodzenia.

Zielonogórski magistrat zobowiązał się do przeprowadzenia kampanii informacyjnej, która ma pomóc w powstrzymaniu rozprzestrzeniania się choroby.

Przypomnijmy, że zakaz wchodzenia do lasu został wprowadzony zaraz po tym, gdy na terenie Zielonej Góry i całego powiatu zielonogórskiego odkryto przypadki śmierci zwierząt z powodu ASF.