Dwaj mężczyźni przewozili busem nielegalny tytoń wart blisko milion złotych

i

Autor: Straż Graniczna

Dwaj mężczyźni przewozili busem nielegalny tytoń wart 800 tys. zł

2022-10-06 10:38

1,5 tony nielegalnego tytoniu wartego 800 tys. zł przejęli funkcjonariusze Straży Granicznej z Zielonej Góry-Babimostu. Tytoń znajdował się w w zatrzymanym do kontroli busie, którym podróżowało dwóch Polaków. 32-letni mężczyzna i pasażer zostali zatrzymani.

W środę (28 września) funkcjonariusze Straży Granicznej z Zielonej Góry zwrócili uwagę na jadącego od strony Gubina busa, który był nadmiernie obciążony. Funkcjonariusze zatrzymali pojazd do kontroli. Jak się okazało, dwaj mężczyźni podróżujący busem przewozili kontrabandę. W części ładunkowej pojazdu znajdowało się 1,5 tony suszu tytoniowego zapakowanego w kartonowe pudła. Ponieważ tytoń nie posiadał żadnych oznaczeń skarbowych, 32-letni kierowca i pasażer zostali zatrzymani. Wartość nielegalnego tytoniu oszacowano na 800 tys. zł.

- Funkcjonariusze Straży Granicznej wszczęli postępowanie przygotowawcze, w ramach którego obu Polakom przedstawiono zarzut popełnienia przestępstwa karno-skarbowego - informuje Joanna Konieczniak, rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. - Ponadto, w związku z brakiem zgłoszenia przewozu towaru w systemie SENT, kierowca busa ukarany został przez KAS karą grzywny wynoszącą 7,5 tys. zł.

Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzi Lubuski Urząd Celno-Skarbowy pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Krośnie Odrzańskim. Za nabywanie, przechowywanie, przewożenie, przesyłanie lub przenoszenie wyrobów akcyzowych bez znaków skarbowych grozi kara grzywny, kara pozbawienia wolności albo obie te kary łącznie.

Sonda
Czy kupiłeś kiedyś papierosy pochodzące z przemytu?
W Gorzowie posypały się mandaty dla pieszych i kierowców
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE