Lekarze z Zielonej Góry usunęli pacjentce 42-kilogramowy guz

i

Autor: Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze/FACEBOOK Lekarze z Zielonej Góry usunęli pacjentce 42-kilogramowy guz

Miała w brzuchu guz, który ważył więcej niż ona sama. Wyjątkowa operacja w Zielonej Górze

2022-09-05 16:55

Aż 42 kilogramy ważył guz, który nosiła w brzuchu pacjentka szpitala w Zielonej Górze. Cięższy od samej pacjentka guz udało się usunąć zespołowi chirurgów z zielonogórskiego szpitala. Był to najprawdopodobniej największy guz, jaki został usunięty w polskim szpitalu.

Pod koniec sierpnia w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze miała miejsce wyjątkowa operacja. Lekarze usunęli pacjentce z brzucha guz, ważący aż 42 kilogramy. To oznacza, że ważył więcej niż sama kobieta i był najprawdopodobniej największym guzem, jaki został usunięty w polskim szpitalu.

- Wiedząc o guzie w brzuchu pacjentka zdecydowała się na operację po 10 latach, gdy ten uniemożliwił jej chodzenie - poinformował szef chirurgii ogólnej i i onkologicznej w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze, dr hab. n. med. Dawid Murawa. - Konieczna była rekonstrukcja obustronna żył biodrowych zewnętrznych, a ubytek krwi sięgnął 8 litrów.

Magnetyczne gwoździe wydłużą nogę Jakuba. Niesamowita operacja w Szpitalu im. Żeromskiego

Operacja usunięcia guza trwała 7 godzin i zakończyła się sukcesem. Po kilka dniach od zabiegu pacjentka została przewieziona z Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej na Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, a niedługo potem zjadła pierwszy, lekki posiłek.

Operację przeprowadził dr hab. n. med. Dawid Murawa wraz z zespołem, w skład którego weszli: dr n. med. Miłosz Jasiński (urolog), Magdalena Wirtek i Joanna Sulikowska-Pankiewicz (lek. anestezjologiczne), Maja Molska (lek. stażystka), Małgorzata Kitta i Marta Stępkowska (piel. instrumentariuszki) oraz Agnieszka Zajączkowska i Magdalena Kurpisz (piel. anestezjologiczne).

Sonda
Przechodziłaś/eś kiedyś poważną operację?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE