Nielegalni imigranci

Policjanci z Gubina zatrzymali 4 Syryjczyków. Pomagał im 24-letni Gruzin

2022-08-05 11:39

Policjanci z Gubina (woj. lubuskie) zatrzymali czterech cudzoziemców, którzy dostali się nielegalnie do Polski, a następnie również nielegalnie próbowali przekroczyć polsko-niemiecką granicę. Pomagał im w tym 24-letni obywatel Gruzji. Podający się za Syryjczyków obcokrajowcy zostaną prawdopodobnie wydaleni z Polski, a o dalszym losie 24-latka zdecyduje sąd.

Policjanci z Gubina dotarli do informacji, z których wynikało, że w poniedziałek (1 sierpnia) drogą krajową numer 32 będzie przejeżdżał w kierunku przejścia granicznego Gubinek samochód przewożący nielegalnych migrantów do Niemiec. W trakcie patrolowania drogi funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie o jadącym z dużą prędkością fordzie, którego kierowca stwarza zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Podejrzewając, że może to być poszukiwane przez nich auto, ruszyli w kierunku przejścia granicznego, gdzie zatrzymali kierowcę forda do kontroli.

Ich podejrzenia okazały się słuszne. Za kierownicą forda siedział 24-letni obywatel Gruzji, a wraz z nim podróżowało czterech cudzoziemców, którzy nie mieli przy sobie żadnych dokumentów. Wszyscy utrzymywali jednak, że pochodzą z Syrii.

- W wyniku przeprowadzonej kontroli legalności pobytu cudzoziemców ustalono, że pasażerowie w wieku 16, 17, 17 i 48 lat, przebywają na terytorium Polski nielegalnie - poinformowała kom. Justyna Kulka z Komendy Powiatowej Policji w Krośnie Odrzańskim. - Z pomocą innych patroli przetransportowani zostali do Komisariatu Policji w Gubinie, gdzie zostali zaopatrzeni w wodę i jedzenie. Natomiast samochód został zabezpieczony na policyjnym parkingu.

Dwaj 17-latkowie oraz 48-latek usłyszeli zarzuty nielegalnego przekroczenia słowacko-polskiej granicy oraz również nielegalnego usiłowania przekroczenia granicy polsko-niemieckiej. 16-latek został natomiast przesłuchany w charakterze świadka. Zatrzymani Syryjczycy zostali przekazani Straży Granicznej i najprawdopodobniej zostaną wkrótce zobowiązani do opuszczenia terytorium Polski.

24-letni obywatel Gruzji odpowie za udzielenie pomocy w nielegalnym przekroczeniu granicy, za co grozi mu kara nawet 3 lat więzienia. Decyzją sądu 24-latek został aresztowany tymczasowo na 3 miesiące.

Dachowanie audi pijanego kierowcy