Zakaz zbierania borowików i koźlarzy?! Grzybiarze podnieśli alarm! Specjaliści mówią o błędnej interpretacji

i

Autor: myshoun/cc0/Pixabay.com Polskie Towarzystwo Mykologiczne zwraca uwagę na błędy w rozporządzeniu ministra zdrowia o grzybach

Co postanowił minister zdrowia?

Zakaz zbierania borowików i koźlarzy?! Grzybiarze podnieśli alarm! Specjaliści mówią o "błędnej interpretacji"

2022-12-06 12:53

Polskie Towarzystwo Mykologiczne poinformowało, że złożyło wniosek o wycofanie rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia dotyczącego listy grzybów, które mogą pozostawać w obrocie. PTM zrobiło to po informacjach od grzybiarzy z całej Polski, zwracając uwagę, że w dokumencie brakuje wybranych gatunków m.in. borowików i koźlarzy. Doszło do nieporozumienia.

Zakaz zbierania borowików i koźlarzy?! Grzybiarze podnieśli alarm! Specjaliści mówią o "błędnej interpretacji"

Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie grzybów dopuszczonych do obrotu, które weszło w życie 3 grudnia, doprowadziło do niemałego zamieszania w środowisku grzybiarzy. Po listach wielu z nich sprawą zajęło się Polskie Towarzystwo Mykologiczne, które złożyło do Ministerstwa Zdrowia wniosek o wycofanie rozporządzenia. Niepokój PTM wzbudziła m.in. lista grzybów dopuszczonych do obrotu, gdzie miało brakować zarówno gatunków o charakterze leczniczym, jak i wybranych borowików i koźlarzy, które według informacji przekazanych przez stowarzyszenie są powszechnie zbierane. Jak się okazuje, w tej sprawie doszło do pomyłki, bo Polskie Towarzystwo Mykologiczne wycofało już swój wniosek.

- Błędnie zinterpretowaliśmy paragraf 2 rozporządzenia, dotyczący wycofywania gatunków z obrotu, bo odnosi się on do starej listy z wykazem grzybów - tam są po prostu numery - a nie nowej, która jest załącznikiem powyższego dokumentu. W związku z tym wycofywane gatunki mogą jak najbardziej podlegać tej procedurze, i tutaj nie ma żadnego problemu - mówi Julia Pawłowska z Polskiego Towarzystwa Mykologicznego.

Niezależnie od tego nadal aktualne pozostają inne zarzuty formułowane w związku z treścią rozporządzenia, którego już nie wycofania, a poprawienia domaga się PTM - chodzi m.in. o błędy w nazewnictwie czy dublowanie się niektórych gatunków grzybów. W związku z tym stowarzyszenie proponuje, by w ciągu najbliższego miesiąca zorganizować w tej sprawie spotkanie wszystkich zainteresowanych stron celem wyjaśnienia wszelkich wątpliwości towarzyszących dokumentowi ministra zdrowia.

Wiesz, kiedy zbierać konkretne grzyby? Sprawdź w kalendarzu grzybiarza - KLIKNIJ W ZDJĘCIE PONIŻEJ

Sonda
Lubisz zbierać grzyby?
Atak wiosny w Szczecinie. W grudniu kwitną drzewa!

Czym jest TERAPIA LASEM? 

Posłuchaj! Być może też jej potrzebujesz...

Listen to "O terapii lasem i zdrowiu psychicznym Polaków. DROGOWSKAZY" on Spreaker.