Zakładali fikcyjne firmy i ściągali pracowników z Ukrainy. Przewieźli przez granicę 14 tys. osób!

2020-08-06 11:39 Ewa Gazda
granica, słupek
Autor: LechitaPL/Wikipedia

Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się tworzeniem fikcyjnych podmiotów gospodarczych i organizacją przyjazdu do Polski obywatelom Ukrainy. Jak ustaliła prokuratura, w wyniku tego nielegalnego procederu granicę Polski przekroczyło około 14 tys. Ukraińców. Przed sądem stanie 9 osób.

Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze zakończyła śledztwo i złożyła w sądzie akt oskarżenia przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej, która na przestrzeni 3 lat zorganizowała przyjazd do Polski co najmniej 14 tysiącom obywateli Ukrainy. Na ławie oskarżonych zasiądzie 9 osób.

Nielegalna działalność grupy miała miejsce w okresie od 2017 roku do 2019 roku. Ich działalność stanowiła stałe źródło dochodu, a polegała na organizowaniu w różnych składach osobowych przekraczania granicy RP obywatelom Ukrainy.

Wykorzystali do tego specjalnie założone w tym celu podmioty gospodarcze (lub wcześniej istniejące), ale nie podejmujące żadnej działalności, składali osobiście lub poprzez wyznaczone osoby, we właściwych Powiatowych Urzędach Pracy poświadczające nieprawdę oświadczenia o zamiarze zatrudnienia cudzoziemca, czym wprowadzali urzędników w błąd. W wyniku tego działania uzyskiwali wpisy do ewidencji oświadczeń i tym samym dokumenty umożliwiające wjazd przez granicę państwową i pobyt cudzoziemcowi na terytorium RP wbrew obowiązującym przepisom prawa.

Oskarżeni stworzyli co najmniej 50 fikcyjnych, a więc nieprowadzących działalności gospodarczej, podmiotów. Sprawcy w wyniku swojej działalności przestępczej osiągnęli zysk w kwocie blisko 450 tysięcy zł.

Oskarżonym zarzucono nadto dokonanie czynów polegających na podrobieniu szeregu dokumentów, które następnie składane były w Powiatowych Urzędach Pracy.

W stosunku do dwojga oskarżonych, którym prokurator zarzucił zorganizowanie i kierowanie grupą przestępczą sąd zastosował areszt tymczasowy. Wobec pozostałych oskarżonych w toku śledztwa stosowano inne środki zapobiegawcze.

Za poszczególne zarzucone czyny oskarżonym grozi kara od 5 do 10 lat pozbawienia wolności.

Chciał zabić ukochaną, bo myślał, że go zdradzała.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.