Zielona Góra: Jeszcze nie są lekarzami, a już wiedzą jak zaszyć ranę!

2019-12-01 11:10 Maciej Juszczak
Mistrzostwa Polski w szyciu chirurgicznym
Autor: Dorota Gut

Tutaj liczyła się chirurgiczna precyzja! Najlepsze drużyny z całej Polski przyjechały do Zielonej Góry rywalizować w Mistrzostwach Polski w szyciu chirurgicznym.

Studenci o tytuł rywalizowali już po raz trzeci. Mistrzostwa polegają na szyciu różnych ran na organizmach zwierzęcych. Tym razem były to nóżki i jelita świni. Dla startujących w zawodach studentów był to duży sprawdzian, pokazujący czy są w stanie zachować precyzję pod presją stresu i czasu.

W zeszłym roku po zwycięstwo sięgnęli gospodarze - studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego. Tym razem zielonogórskim żakom nie udało się zająć jednego z trzech pierwszych miejsc.

Dwadzieścia czteroosobowych zespołów reprezentujących większość polskich uczelni, gdzie działa kierunek medyczny, musiało sobie poradzić z zabrudzoną raną czy zespoleniem jelit.

- Najgorsza i najtrudniejsza jest presja czasu. Mamy do zrobienia dużo szwów, a czasu tylko 50 minut- mówili reporterce ESKI studenci medycyny, startujący w mistrzostwach.

Najlepsi okazali się studenci Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego z Olsztyna. Drugie miejsce zajęli studenci Uniwersytetu Medycznego z Warszawy, a trzecie koło naukowe neurochirurgii Uniwersytetu Warszawskiego.