Kolej na majówkę: Poznań

2013-04-25 2:00

Pierwotny dworzec, wzniesiony w 1879 r., został zbombardowany podczas bitwy o Poznań w 1945 roku. Dzisiejszy wygląd zawdzięcza przebudowie w latach 1961-1976.

Obecnie trwa budowa Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Poznaniu. Na terenie stacji Poznań Główny i najbliższej okolicy powstaje nowoczesna ażurowa konstrukcja, obejmująca nowy dworzec kolejowy i autobusowy.

Obecnie trwa drugi etap prac, obejmujący budowę nowoczesnego centrum handlowego Poznań City Center, dworca autobusowego na 19 stanowisk, parkingu na 1500 aut oraz układu komunikacyjnego, powiązanego z siecią dróg miejskich.

Nowy dworzec ma trzy poziomy. Na najniższym znajdują się perony z torami kolejowymi. Na pierwszym zlokalizowane są pomieszczenia obsługi podróżnych. Drugi poziom pełni funkcje przede wszystkim handlowo-usługowe.

Podróżni mogą korzystać z 10 kas biletowych - PKP Intercity, Przewozów Regionalnych i Kolei Wielkopolskich. Dodatkowo na terenie dworca ustawiono 9 automatów biletowych.

Dużym ułatwieniem jest Punkt Informacji Kolejowej połączony z Centrum Informacji Miejskiej, w holu dworcowym. Tu pasażerowie mogą zasięgnąć wszelkich niezbędnych w podróży informacji.

Obiekt posiada również wiele udogodnień dla osób niepełnosprawnych, m.in.: specjalnie przystosowaną kasę biletową z obniżonym blatem czy pętlę induktofoniczną.

Zobacz koniecznie w Poznaniu

W najstarszym mieście targowym jest gdzie dobrze zjeść, zabawić się i wypocząć. Na turystów czeka ponad 40 parków z czterema pięknymi jeziorami. Zwiedzanie najlepiej zacząć od najstarszej części Poznania, czyli od wyspy Ostrów Tumski. W katedrze świętych Piotra i Pawła z 1005 r. w sarkofagach Kaplicy Królów Polskich znajdują się szczątki pierwszych władców. Potem warto się udać na Stary Rynek, by podziwiać bajkowe kamieniczki i pałacyki. Warto uciąć sobie spacer ul. Święty Marcin, jedną z najważniejszych w Poznaniu, której początki sięgają XII w. Wspaniale można odpocząć na Malcie leżącej na brzegu Jeziora Maltańskiego. Nazwa pochodzi od osiadłych tu w 1187 r. zakonników - Kawalerów Maltańskich. Zapraszają tu piękne tereny rekreacyjne. Największą atrakcją Malty jest całoroczny stok narciarski i saneczkowy, a tutejsze tory regatowe na jeziorze uważana są za jedne z najlepszych w Europie. Przez cały rok odbywają się tu pikniki, festyny, spotkania integracyjne, rekreacyjne i sportowe.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki