Jak oszczędzać prąd w firmie?

2011-05-13 8:00

Firmowe rachunki za prąd przyprawiają cię o zły humor? Nie wiesz, na co twoje przedsiębiorstwo zużywa tyle cennej energii? Najwyższy czas wprowadzić program oszczędnościowy.

Upewnij się, czy instalacja elektryczna w twojej firmie jest w takim stanie, że jej użytkowanie nie powoduje dodatkowych strat. Wezwij fachowca, który sprawdzi stan bezpieczników, obciążenia faz itp. Wadliwa instalacja elektryczna może powodować straty. Jeśli twoje biuro lub zakład jest ogrzewany elektrycznie, sprawdź stan izolacji ścian i dachu. Straty ciepła to pożeracz energii, a co za tym idzie - pieniędzy.

Ogrzej się inaczej

Zastanów się, czy nie byłoby opłacalne zainstalowanie w twojej firmie akumulacyjnego ogrzewania elektrycznego. W przypadku tego rodzaju ogrzewania ciepło może być wytwarzane w czasie, kiedy obowiązuje tańsza nocna taryfa, a zużywane w ciągu dnia. Jeśli postawisz na ogrzewanie wykorzystujące elektroniczne sterowniki pozwalające dobierać moc do temperatury zewnętrznej lub pomieszczenia, będziesz mógł je zaprogramować zgodnie z potrzebami. Zaoszczędzisz na ogrzewaniu nocnym, niepotrzebnym przegrzewaniu pracowników i ogrzewaniu pustych pomieszczeń. Jeśli korzystasz z grzejników elektrycznych, zainwestuj w programatory cyfrowe. Sterując nimi, pozwolą ci dostosować cykl pracy grzejników do potrzeb firmy.

Przeczytaj koniecznie: Gdy firma nie płaci na ZUS...

Pstryk i z głowy

Przed weekendem, a nawet po każdym dniu pracy odłączaj dopływ prądu do takich urządzeń, jak telewizor, drukarka, kserokopiarka, komputery, głośniki komputerowe, modemy, ładowarki do telefonów i laptopów, DVD, ekspres do kawy, mikrofalówka. Im tryb pozostawania w gotowości ("stand by") nie jest potrzebny. Pamiętaj jednak, żeby w szale oszczędności nie odłączyć urządzeń, które są programowane czasowo, alarmu, telefonu, faksu i automatycznej sekretarki.

Zmień kolor

Jeśli ściany w twojej firmie mają ciemny kolor, wiedz, że rozświetlenie takich pomieszczeń jest znacznie mniej ekonomiczne niż w przypadku ścian śnieżnobiałych, odbijających światło. Nawet ściany żółte, choć z pozoru "słoneczne", w stosunku do oświetlonego takim samym źródłem światła pomieszczenia o ścianach białych, powodują pociemnienie wnętrza o 15 procent. Brud na ścianach zmniejsza jasność pomieszczania nawet o 30 procent. Regularne kosmetyczne remonty są więc opłacalne.

Wkręć to, co trzeba

Żarówka 100-watowa wykorzystuje nawet do 40 procent mniej energii niż cztery żarówki po 25 wat. Lepiej więc używać mniejszej liczby mocnych żarówek niż wielu słabych. W pomieszczeniach, przez które często przewija się sporo osób, takich jak toaleta czy kącik kuchenny, oszczędniej jest nie gasić światła co chwilę. Częste rozruchy energetyczne żarówek pochłaniają więcej energii, niż zużywałaby płonąc bez przerwy.

Najwięcej oszczędzisz, jeśli zastąpisz tradycyjne żarówki energooszczędnymi świetlówkami kompaktowymi. Ich wyższa cena szybko się zwróci, ponieważ do wytworzenia takiej samej ilości światła jak żarówki tradycyjne, potrzebują one znacznie mniej energii. Nie warto jednak montować ich tam, gdzie światło jest często zapalane i gaszone. Tam oszczędniejsze jest zastosowanie zwykłych żarówek, pożerających mniej energii podczas rozżarzania.

Sprzęt z wężem w systemie

Kupując sprzęt AGD, wybierz ten droższy, ale nowocześniejszy, w którym zastosowano rozwiązania energooszczędne. Możesz oszczędzić szczególnie dużo, jeśli twoja firma potrzebuje pralek, lodówek i zamrażarek. Ale nawet zwykły elektryczny czajnik do herbaty możesz zaprząc do planu oszczędnościowego. Kup czajnik droższy, większej mocy, a oszczędzisz na prądzie. Czajnik mniejszej mocy, doprowadzający wodę do wrzenia niemal w tempie zwykłego czajnika, pobiera więcej mocy i traci przy tym więcej ciepła. Osobom sprzątającym swoją firmę poleć, by często wymieniały worki w odkurzaczach. Dzięki temu będą mogły używać podczas odkurzania mniejszej mocy odkurzacza, który w ten sposób nie wyssie z ciebie ostatniej złotówki.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze