WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska Macharski oddał wszystko Kościołowi

Macharski oddał wszystko Kościołowi

04.08.2016, godz. 05:00
Oddał wszystko kościołowi
foto:

Żył ubogo, a świadczy o tym choćby jego jednostronicowy testament, w którym wszystko, co miał, pozostawia diecezji - tak o zmarłym kardynale Franciszku Macharskim (+89 l.) mówił biskup Grzegorz Ryś (52 l.) podczas wtorkowej mszy w krakowskim kościele Sióstr Albertynek, rozpoczynającej uroczystości pogrzebowe.

W krakowskiej świątyni odprawiono nabożeństwo przy trumnie zmarłego we wtorek kardynała Macharskiego i wiele razy wspominano o jego niebywałej skromności.

- Zawsze na czarno, zawsze skromny krzyż i skromny pierścień. Wszyscy wiemy, że kardynał żył ubogo - wspominał biskup Ryś podczas homilii. Zmarły hierarcha wszystko, co miał, oddał Kościołowi. - Polecił on, by wszystko służyło archidiecezji krakowskiej - poinformował kardynał Stanisław Dziwisz (77 l.). Wczoraj z kościoła Albertynek trumnę z ciałem duchownego przewieziono do Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. Główne uroczystości żałobne zaplanowano na piątek.

- Kardynał Macharski spocznie w Katedrze Wawelskiej w Krypcie Biskupów Krakowskich. Znajduje się ona pod grobem św. Stanisława. Tam również spoczywają inni biskupi krakowscy - mówi nam proboszcz katedry na Wawelu ksiądz prałat Zdzisław Sochacki (62 l.).

Przypomnijmy, że w czerwcu kardynał upadł i bardzo się potłukł. Przeszedł skomplikowana operację, po której już się nie obudził.

Zobacz: Abp Sławoj Leszek Głódź o kard. Macharskim: Królewska postać, ale pełna skromności

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: