WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska Zwolnienia NAUCZYCIELI. Co trzeci pedagog straci pracę, bo samorządy chcą oszczędzić

Zwolnienia NAUCZYCIELI. Co trzeci pedagog straci pracę, bo samorządy chcą oszczędzić

05.07.2011, godz. 11:50
Nauczyciele będą wypełniać swa dzienniki
foto: Brak agencji

Nastały ciężkie czasy dla kadry pedagogicznej. Z ustaleń "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że jeszcze w tym roku samorządy zwolnią do 30 proc. nauczycieli. Na redukcję zatrudnienia belfrów w szkołach zdecydowały się nie tylko małe gminy gdzie spada liczba uczniów, ale także duże miasta. Przez wprowadzane w budżetach oszczędności co trzeci nauczyciel starci pracę.

"Dziennik Gazeta Prawna" przeprowadził sondę w 100 samorządach. Jej wyniki są zatrażające - urzędy miast i gmin zamierzają zwolnić do 30 proc. nauczycieli. Redukcja zatrudnienia w szkołach to konsekwencja niżu demograficznego i szukania oszczędności w budżetach. Ucierpią na tym nie tylko pedagogdzy, którzy mają terminowe umowy o pracę, ale także nauczyciele z wieloletnim stażem pracy w danej placówce.

Patrz też: Nauczyciele stracą pracę i przywileje, bo gminy zamykają szkoły

Związek Nauczycielstwa Polskiego nie zamierza zostawiać bez odzewu gróźb burmistrzów i wójtów. Sławomir Broniarz, prezes ZNP broni pedagogów tłumacząc, że brak wykwalifikowanej kadry najlepszych belfrów odbije się na jakości wykształcenia młodych Polaków.

Gminy tną nauczycielskie etaty, bo ich budżety są i tak zbytnio obciążone wydatkami na oświatę, a liczba uczniów w szkołach spada z roku na rok.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: