Se.pl wiadomości polska Zwolnienia NAUCZYCIELI. Co trzeci pedagog straci pracę, bo samorządy chcą oszczędzić

Zwolnienia NAUCZYCIELI. Co trzeci pedagog straci pracę, bo samorządy chcą oszczędzić

05.07.2011, godz. 11:50 / aktualizacja 21.07.2012, godz. 14:14
Nauczyciele będą wypełniać swa dzienniki
foto: Brak agencji

Nastały ciężkie czasy dla kadry pedagogicznej. Z ustaleń "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że jeszcze w tym roku samorządy zwolnią do 30 proc. nauczycieli. Na redukcję zatrudnienia belfrów w szkołach zdecydowały się nie tylko małe gminy gdzie spada liczba uczniów, ale także duże miasta. Przez wprowadzane w budżetach oszczędności co trzeci nauczyciel starci pracę.

"Dziennik Gazeta Prawna" przeprowadził sondę w 100 samorządach. Jej wyniki są zatrażające - urzędy miast i gmin zamierzają zwolnić do 30 proc. nauczycieli. Redukcja zatrudnienia w szkołach to konsekwencja niżu demograficznego i szukania oszczędności w budżetach. Ucierpią na tym nie tylko pedagogdzy, którzy mają terminowe umowy o pracę, ale także nauczyciele z wieloletnim stażem pracy w danej placówce.

Patrz też: Nauczyciele stracą pracę i przywileje, bo gminy zamykają szkoły

Związek Nauczycielstwa Polskiego nie zamierza zostawiać bez odzewu gróźb burmistrzów i wójtów. Sławomir Broniarz, prezes ZNP broni pedagogów tłumacząc, że brak wykwalifikowanej kadry najlepszych belfrów odbije się na jakości wykształcenia młodych Polaków.

Gminy tną nauczycielskie etaty, bo ich budżety są i tak zbytnio obciążone wydatkami na oświatę, a liczba uczniów w szkołach spada z roku na rok.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: