Cechy dobrego pilota

2009-06-16 9:00

Przenośne urządzenia do nawigacji, które można wykorzystać w samochodzie, są obecnie coraz bardziej popularne. Rynek oferuje bardzo wiele takich sprzętów po przystępnej cenie. Żeby jednak móc jak najlepiej wykorzystać możliwości elektronicznego pilota, warto przy zakupie zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

Ekran

Powinien mieć odpowiednią wielkość. Ten o przekątnej 3,5 cala jest zbyt mały. Są już urządzenia siedmiocalowe, ale do pracy w aucie w zupełności wystarczy ekran o przekątnej 4,3 cala. To obecnie najbardziej popularne rozwiązanie. Typowa rozdzielczość takiego ekranu to 480x272 wystarcza na precyzyjne odwzorowanie mapy i czytelne informacje tekstowe. Wielkość ekranu to jedno, a to jak na nim widać, to równie ważna rzecz, bo nie w każdym urządzeniu jest tak samo. Przy zakupie warto więc sprawdzić odczyt ekranu przy różnym stopniu naświetlenia. Większość ekranów ma powierzchnię matową. Odbija ona mniej refleksów świetlnych i w słoneczny dzień na takim ekranie widać więcej szczegółów. Z kolei ekrany błyszczące dają lepszy kontrast i nasycenie kolorów.

Obsługa

Ideałem jest takie urządzenie, które nie wymaga drobiazgowego studiowania instrukcji obsługi i od razu po podłączeniu w samochodzie wszystkie jego funkcje są łatwo dostępne i na dodatek w przejrzysty sposób. Plusem dla wielu będzie menu w języku polskim. Sporym ułatwieniem przy wyborze punktu docelowego jest również to, że zamiast podawania całej nazwy miejscowości, można ją wybrać z listy pojawiającej się po podawaniu kilku pierwszych liter. Nie trzeba dodawać, że w krajowych podróżach alfabet z polskimi znakami to podstawa. Ważnym elementem obsługi są przyciski umożliwiające regulację głośności bez konieczności wchodzenia do menu. Niestety, znalezienie takiego urządzenia jest dość trudne.

Funkcje dodatkowe

Wskazywanie drogi do celu to podstawowa sprawa urządzenia do nawigacji. Nie bez znaczenia są pewne dodatkowe i jednocześnie przydatne funkcje. I tak niektóre urządzenia działają w tzw. trybie pieszym, czyli można z nich korzystać również po wyjęciu z samochodu. Prowadzenie samochodu ułatwi również w nawigacji bezprzewodowy telefoniczny zestaw głośnomówiący, czyli inaczej system Bluetooth. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość nawigacji fotograficznej, czyli ustalenie trasy na podstawie wcześniej wykonanego zdjęcia przez to urządzenie. Oczywiście nawigacje mogą jeszcze odtwarzać pliki MP3, MP4, WMA, zdjęcia i telewizję.

Oprogramowanie

Nawet najładniej wykonany atlas, do którego można porównać nawigację, na niewiele się zda, jeśli będzie zawierał tylko znikomą ilość informacji. Przed zakupem należy upewnić się, jakie mapy są zainstalowane w urządzeniu, jakie jest pokrycie sieci drogowej oraz tzw punktów POI. Ważne jest również to, na jakich zasadach dostępna jest aktualizacja oprogramowania.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki