Korzystasz z telefonu przechodząc przez jezdnie? Od 1 czerwca dostaniesz mandat

2021-05-27 17:35
Przejście dla pieszych
Autor: matejzaf / CC0 / pixabay.com

Od 1 czerwca 2021 roku w życie wejdą nowe zapisy w Prawie o ruchu drogowym. Zmiany dotkną głównie kierowców, ale i piesi będą musieli zapomnieć o starych przyzwyczajeniach. Chodzi o korzystanie z telefonu komórkowego w momencie przechodzenia przez jezdnie lub torowisko. Według nowych przepisów, za używanie mobilnych urządzeń na pasach słono zapłacimy. O jakiej kwocie mowa?

Od 1 czerwca br. będą obowiązywać nowe przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym, o których po raz pierwszy pisaliśmy TUTAJ. Nowelizacja niesie ze sobą szereg zmian, mających zwiększyć bezpieczeństwo kierowców, jak i pieszych. Jedną z trzech kluczowych zmian, poza nowym ograniczeniem prędkości w godzinach nocnych i obowiązkiem utrzymywania minimalnego odstępu od poprzedzającego pojazdu, jest zakaz korzystania z urządzeń mobilnych podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowiska.

Sprawdź: Od 1 czerwca nowe zasady jazdy w nocy! Zapomnij o starym przyzwyczajeniu

Nowe przepisy. Zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym
Autor: Ministerstwo Infrastruktury Nowe przepisy. Zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym

Uważny kierowca to bezpieczny pieszy

Już niebawem na pieszym wchodzącym na przejście dla pieszych będzie spoczywał obowiązek zachowania szczególnej ostrożności, polegający na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie.

Zobacz: Od 1 czerwca koniec z jazdą na zderzaku! Nowy przepis został wymierzony w nadpobudliwych kierowców

Co więcej, ustawodawcy postanowili nałożyć na pieszych również zakaz korzystania telefonów komórkowych oraz innych urządzeń upośledzających prawidłową percepcję w trakcie wchodzenia na jezdnię lub torowisko lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko (także w obrębie usytuowanych tam przejść dla pieszych). Jaki mandat zapłacą Ci, którzy zostaną złapani na gorącym uczynku? Na ten moment nie wiadomo nic o wysokości mandatu oraz o tym, kto i w jaki sposób zamierza egzekwować nowe przepisy.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze