Karta pojazdu, dowód rejestracyjny

i

Autor: Maciej Lubczyński Karta pojazdu, dowód rejestracyjny

Dokument do kosza

Od 4 września ten dokument będzie bezwartościowy. Ważna zmiana dla kierowców

2022-09-02 10:49

Pakiet deregulacyjny dla kierowców wchodzi w życie 4 września 2022 roku. Dla kierowców oznacza to dwie ważne zmiany, a także oszczędności. Z przedniej szyby zniknie nalepka kontrolna, a urzędy nie będą już wydawać karty pojazdu - ten dokument stanie się bezwartościowy.

Karta pojazdu idzie do kosza. Od 4 września zmiany

Ważne zmiany dla kierowców. Od 4 września nie będzie już wydawana nalepka kontrolna na przednią szybę, a karta pojazdu stanie się bezużyteczna. Wszystko dzięki centralnej ewidencji pojazdów, do której dostęp mają policja i inne organy kontroli ruchu drogowego. Co zrobić z kartą pojazdu? Czy trzeba zdrapywać naklejkę z przedniej szyby?

Pakiet deregulacyjny dla kierowców

Długo zapowiadane przepisy w końcu zaczną obowiązywać. 4 września 2022 kierowcy będą mogli zdrapać naklejkę z przedniej szyby, a karty pojazdu staną się bezużyteczne - zawarte w nich informacje są bowiem dostępne w centralnej ewidencji pojazdów. Co zrobić z kartą pojazdu, która od 4 września będzie dokumentem pozbawionym wartości? Możemy po prostu ją zachować, zniszczyć lub oddać do urzędu. Przepisy tego nie precyzują - warto jednak wiedzieć, że nie będzie ona w świetle prawa ważnym dokumentem.

Naklejka na przedniej szybie

Nalepka kontrola z numerem rejestracyjnym również nie będzie konieczna, ani nie będzie wydawana w urzędzie podczas rejestracji pojazdu. Od 4 września możemy legalnie pozbyć się jej z przedniej szyby, choć nie jest to wcale takie proste. Jak odkleić nalepkę z numerem rejestracyjnym? Jedną z opcji jest podgrzanie przedniej szyby suszarką do włosów, i podważenie naklejki żyletką. Resztki kleju usunie benzyna ekstrakcyjna. Należy jednak uważać, by nie przegrzać przedniej szyby - przy dużej różnicy temperatur, może ona pęknąć.

Pakiet deregulacyjny - ile zaoszczędzą kierowcy?

Brak dodatkowych dokumentów to również oszczędność dla kierowców. Rejestracja samochodu będzie tańsza, bo za wydanie karty pojazdu płaciliśmy 75 zł, a za nalepkę kontrolną - 18,5 zł. Rejestracja pojazdu będzie kosztować 161,5 zł. Największa korzyść czeka nabywców aut sprowadzonych zza granicy - koszt rejestracji spadnie z 256 zł do 161,5 zł.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki