Przegląd akumulatora przed zimą. Gdzie za darmo sprawdzić stan baterii w aucie

2019-10-31 10:25 Rafał Mądry
akumulator
Autor: Johnson Controls

Tego lata termometry w Polsce pokazywały miejscami niemal 40°C. Wartość ta zdecydowanie przekracza optymalną temperaturę dla akumulatorów samochodowych, wynoszącą 20°C. Jednocześnie zmiany klimatyczne, które niosą za sobą nieprzewidywalność pogody, wiążą się z ryzykiem mroźnych zim. Może to wpłynąć na zwiększoną liczbę awarii akumulatorów, a co za tym idzie nieplanowane wydatki. Aby niknąć problemów z akumulatorem zimą, warto z wyprzedzeniem sprawdzić go w warsztacie. Można to zrobić za darmo u partnerów programu VARTA.

Gdzie sprawdzić za darmo stan akumulatora

VARTA wspiera warsztaty samochodowe poprzez program testowania akumulatorów. Właściciele samochodów na stronie www.varta-automotive.pl mogą znaleźć auto-serwis, który oferuje bezpłatny test stanu akumulatora i umówić się na darmową kontrolę.

Upały latem – problemy zimą

– Wbrew powszechnemu przekonaniu to nie niskie, a właśnie wysokie temperatury mają wpływ na zużycie akumulatorów – mówi dr Christian Rosenkranz, Dyrektor ds. Rozwoju firmy Clarios, producenta akumulatorów.

Sprawdź też: Dlaczego akumulator nie lubi zimy

Upały prowadzą do samorozładowania, które skraca ich żywotność. Jednak to nie wszystko. Gdy na dworze robi się chłodniej, wiele osób decyduje się pokonywać niewielkie odległości samochodem. Takie krótkie dystanse uniemożliwiają dostateczne naładowanie się akumulatorów. Dodatkowo przy niskich temperaturach ich wydajność spada, tymczasem uruchomienie silnika wymaga poboru większej ilości energii. W efekcie może się to okazać ponad siły akumulatora. Czasami wystarczy jedna noc z przymrozkami, by pojawił się problem. Dlatego tak ważna jest kontrola urządzeń przed nadejściem zimy.

– Jesień to idealny czas na test akumulatora, który wiele serwisów samochodowych i warsztatów oferuje bezpłatnie. Dzięki temu właściciele pojazdów unikną nieprzyjemnych niespodzianek, nawet w przypadku nagłego nadejścia zimy – dodaje Rosenkranz.

Co powoduje problemy z akumulatorem
Autor: Materiały prasowe Co powoduje problemy z akumulatorem

Każdego roku wadliwe akumulatory odpowiadają za ok. 40% awarii aut. W niektórych przypadkach ma to związek z wieloletnią eksploatacją samochodu i faktem, że akumulator nie był wymieniany przez lata lub wcale. W innych to nowoczesna elektronika i technologie oszczędzania paliwa, takie jak system stop-start, wymagają poboru coraz większej mocy z akumulatora, przez co problem tylko się nasila. 

Przeczytaj również: Rozładowany akumulator na mrozie. Jak prawidłowo używać kabli rozruchowych

Akumulatory zaopatrują liczne systemy wspomagane energią elektryczną. W związku z tym odgrywają kluczową rolę w kwestii sprawnego działania samochodu. Dlatego test akumulatora powinien być elementem rutynowej kontroli, tak jak wymiana oleju, sprawdzenie świateł lub serwis klimatyzacji.

Wymiana nie taka prosta

Ze względu na zaawansowane systemy elektroniczne zainstalowane w nowszych modelach aut, wymiana akumulatorów powinna być przeprowadzana przez specjalistów: przerwanie zasilania może uniemożliwić działanie niektórych systemów, a także wymagać ponownej instalacji oprogramowania. Czasami nowy akumulator trzeba również zainstalować w systemie elektronicznym pojazdu. Niektóre elementy wyposażenia wymagają aktywacji kodem bezpieczeństwa po przywróceniu zasilania.

Najczęstsze przyczyny awarii akumulatora
Autor: Materiały prasowe Najczęstsze przyczyny awarii akumulatora
Najnowsze