Czy zalany samochód to już koniec? Co zrobić, aby uratować auto i silnik?

2021-07-21 11:20
zalany samochód
Autor: Tomasz Radzik zalane auto

Nagłe oberwania chmury lub trwające kilka dni z rzędu ulewne deszcze mogą być powodem wielu strat z powodu podtopień. Na zniszczenie przez żywioł narażone są między innymi pojazdy mechaniczne. Co należy zrobić, gdy do zalania samochodu lub nieopatrznie sami wjedziemy w zbyt głęboką kałużę, która pozornie wydawała się nie groźna?

Zalany samochód to zawsze wielki kłopot i straty finansowe. Każdy przypadek zalania auta ma jednak indywidualny charakter. Jego skutki zależą od wielu czynników, a decydujące znaczenie ma to, jak długo pojazd przebywał w wodzie i czy silnik był w tym czasie uruchomiony. Dużo zależy też od tego, czy mamy do czynienia ze starszym autem o prostej konstrukcji, czy z nowoczesnym samochodem pełnym elektronicznych systemów.

Przeczytaj również: Wodne pułapki na drodze. Jak przejeżdżać samochodem przez głębokie kałuże

Podtopiony samochód

Jeśli auto stało zanurzone całkowicie w wodzie przez czas kilku godzin, to szanse na jego uratowanie są niestety prawie żadne. W tym czasie woda zdąży spenetrować wszelkie możliwe elementy i szczeliny. Aby auto ponownie nadawało się do użytku, należałoby je rozebrać na części pierwsze, każdy z elementów dokładnie osuszając i odpowiednio konserwując. W przypadku starszych aut może się to zwyczajnie nie opłacać. Nowoczesne samochody, zaawansowane technicznie i elektronicznie, z racji skomplikowanej konstrukcji właściwie nie nadają się do takiej "reanimacji".

W przypadku, jeśli nasze auto stało w wodzie krótki czas lub zostało zalane tylko częściowo, należy podjąć jak najszybsze kroki w celu doprowadzenia go do odpowiedniego stanu. Niezwłocznie powinniśmy zająć się osuszaniem wnętrza, wyjmując wszystkie elementy tapicerki. Niektóre z nich po zalaniu mogą nie nadawać się do użytku. Te, które można uratować, należy natychmiast oczyścić i dokładnie wysuszyć.

Co z zalanym silnikiem

W żadnym wypadku nie wolno nam uruchamiać silnika w zalanym samochodzie, dopóki nie upewnimy się, że nie dostała się do niego woda, i że nie zostanie ona zassana do motoru podczas jego uruchomienia. Odpalenie jednostki, w której znajdowała się woda, będzie skutkowało jej poważnym uszkodzeniem, dlatego jeśli nie jesteśmy pewni, czy uruchomienie jest bezpieczne, należy wstrzymać się z tym do czasu obejrzenia pojazdu przez profesjonalny warsztat.

Jeśli chodzi o przywrócenie sprawności technicznej naszemu autu, to w pierwszej kolejności należy zdiagnozować, jak poważne są straty, czy zostały uszkodzone silnik i skrzynia biegów. Zalanie elektroniki również może powodować, że inwestycja w naprawę może być nieopłacalna. Jeśli po analizie dojdziemy do wniosku, że nie warto kompleksowo naprawiać naszego pojazdu, najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zezłomowanie go. Pamiętajmy, że ewentualne tuszowanie faktu zalania w celu sprzedania auta jako pełnowartościowe jest oszustwem, za które grożą poważne konsekwencje, dlatego też stanowczo odradzamy takiego rozwiązania.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE