Agnieszka Holland promowała swój najnowszy film w Bydgoszczy [ZDJĘCIA]

2020-09-24 10:39 EIB
Agnieszka Holland promowała swój najnowszy film w Bydgoszczy
Autor: UM Bydgoszcz Agnieszka Holland promowała swój najnowszy film w Bydgoszczy

Reżyserka Agnieszka Holland przyjechała do Bydgoszczy na spotkanie autorskie połączone z promocją swojego najnowszego filmu „Szarlatan”. Obraz miał premierę na tegorocznym Berlinale, gdzie został uznany za jeden z najlepszych filmów festiwalu. Koproducentem „Szarlatana” jest bydgoska Grupa Moderator.

Najważniejsza polska reżyserka i zarazem jedna z najwybitniejszych autorek światowego kina powraca opartym na faktach, zrealizowanym z rozmachem „Szarlatanem”. Debiutujący na tegorocznym Berlinale, gdzie uznano go za jeden z najlepszych tytułów festiwalu,. Film Agnieszki Holland to znakomita, nieszablonowa i zmysłowa opowieść o mężczyźnie, który zapragnął okiełznać naturę. Twórczyni nominowanych do Oscara „W ciemności” i „Europy, Europy”, a także „Obywatela Jonesa” i „Pokotu” gromadzi tu najważniejsze wątki swojej twórczości: bierze na warsztat postać geniusza, obserwuje relacje człowieka z przyrodą, przygląda się wierze, która czyni cuda i po raz kolejny jest naszą przewodniczką po paradoksach XX wieku. A kreśląc zaskakującą love story, przypomina, jak łatwo miłość może zmienić się we własne przeciwieństwo.

Zobacz także: Ile wiesz o Joannie Chyłce z książek Remigiusza Mroza? Rozwiąż nasz quiz!

Choć rozgrywa się w przeszłości, „Szarlatan” jest filmem bardzo współczesnym – podobnie jak jego bohater, zielarz Jan Mikolášek, dla którego remedium na cierpienie jest natura. Jej potężne moce zdolne są uzdrowić ciało, ale w filmie Holland to także przestrzeń prawdziwej wolności dla ducha. Tylko w łączności z nią możemy zrozumieć i zaakceptować to, kim naprawdę jesteśmy. Alchemiczna niemal wiedza o właściwościach ziół, jaką posiadł Mikolášek, i jego zdumiewający dar przenikania do ludzkiego wnętrza sprawiają, że do jego kliniki ciągną tysiące potrzebujących. Ale ten dar ma także swoją ciemną stronę.

Przywołując legendarną postać czeskiego zielarza, reżyserka wydobywa na światło dzienne jego tajemnice, emocje i pragnienia, na które jedynym lekarstwem jest fanatyczne oddanie pracy. „Szarlatan” pokazuje, że talent bywa przekleństwem, a władza zawsze łączy się z pychą. Tworząc fascynującą, pełną sprzeczności postać uzdrowiciela, Agnieszka Holland ucieka od odpowiedzi na pytanie, czy był ludowym lekarzem czy zwykłym oszustem. Prawda, która ją interesuje, dotyczy naszej wiary w cuda, tęsknoty za autorytetem, pragnienia, by żyć w zgodzie z naturą – także naszą własną.

Sprawdź: Polskie przysłowia. Jak dobrze je znasz? Sprawdź się w naszym quizie!

Spotkanie autorskie z reżyserką i pokaz jej najnowszego filmu odbyły się w Kinie Pomorzanin. Wcześniej Agnieszka Holland spotkała się z prezydentem Rafałem Bruskim.

Niezwykły mural na olsztyńskich Nagórkach

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.