Bydgoszcz. Gdzie zrobić badanie na koronawirusa na NFZ, za darmo? Jakie są kolejki?

2020-10-16 11:52 EIB, PAP
Bydgoszcz. Gdzie zrobić badanie na koronawirusa na NFZ, za darmo? Jakie są kolejki?
Autor: Łukasz Gągulski/Super Express Bydgoszcz. Gdzie zrobić badanie na koronawirusa na NFZ, za darmo? Jakie są kolejki?

Systematycznie powiększamy bazę punktów wymazowych dla pacjentów, którzy mają zlecone wykonanie testów w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 i obecnie jest ich w regionie 25 – powiedziała w rozmowie z PAP w czwartek rzeczniczka Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ w Bydgoszczy Barbara Nawrocka.

Punkty drive-thru w Bydgoszczy

W tak zwanych puntach drive-thru badani są miedzy innymi pacjenci wyjeżdżający do sanatoriów, którzy sześć dni przed wyjazdem muszą wykonać taki test i pacjenci skierowani przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

- Obecnie na terenie województwa jest 25 punktów drive-thru - mówi w rozmowie z PAP rzeczniczka Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ w Bydgoszczy Barbara Nawrocka i dodaje: - Ich liczba będzie sukcesywnie zwiększana. Pracownicy NFZ cały czas prowadzą rozmowy i zachęcają kolejne placówki do otwierania takich punktów. Tak, aby ich dostępność dla pacjentów była jak największa. Docelowo chcielibyśmy, aby punkt wymazowy był w każdym powiecie po to, aby maksymalnie skrócić drogę pacjenta z miejsca zamieszkania do punktu drive-thru – podkreśliła rzeczniczka.

Spis treści

  1. Punkty drive-thru w Bydgoszczy
  2. Punkty drive-thru w Bydgoszczy wydłużają czas pracy
  3. Gdzie w Bydgoszczy można zrobić test na koronawirusa?

Punkty drive-thru w Bydgoszczy wydłużają czas pracy

Nawrocka dodała, że placówki medyczne wydłużają czas pracy punktów wymazowych. Obecnie na 25 takich miejsc w 10 można wykonać również po południu, po godzinie 15.00.

Wykaz takich miejsc wraz z adresami, godzinami pracy i numerami telefonów dla pacjentów jest na stronie internetowej Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ – www.nfz-bydgoszcz.pl, a lista jest na bieżąco aktualizowana. Informacji w tej sprawie można też uzyskać, dzwoniąc na infolinię NFZ: 800-190-590.

- Pracownicy kujawsko-pomorskiego są w bieżącym kontakcie z punktami drive-thru i wizytujemy je. Sprawdzaliśmy, jak wygląda obłożenie w miniony weekend i w dni robocze. Widzimy, że obłożenie jest różne, bo są punkty, gdzie oczekujących jest więcej, a są też takie punkty, gdzie praktycznie z marszu można wykonać wymaz. Apelujemy, żeby pacjenci, którzy mają zlecone testy w kierunku koronawirusa, kontaktowali się z poszczególnymi punktami, aby sprawdzić, gdzie można wykonać test od ręki lub czas oczekiwania jest najkrótszy – zaznaczyła w rozmowie z PAP Nawrocka.

Gdzie w Bydgoszczy można zrobić test na koronawirusa?

Rzeczniczka podała przykład, że w Bydgoszczy pacjenci przede wszystkim kierują się do miejsca pobrań materiału do badań przy Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym, a w mieście jest jeszcze pięć punktów m.in. w Centrum Pulmonologii, Szpitalu Wojskowym i w Centrum Onkologii.

Przeczytaj: Koronawirus w Polsce. Gdzie jest najwięcej wolnych łóżek dla chorych na COVID-19?

Chory na koronawirusa nagrał film jak wygląda jego choroba. Dramatyczny apel

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.