Bydgoszcz w czasie epidemii koronawirusa

2020-04-01 8:57 EIB
Koronawirus
Autor: AP

Miasto od początku epidemii koronawirusa podejmuje szereg działań, by zapobiegać jej rozprzestrzenianiu. - Konsekwentnie apelujemy również o pozostanie w domach. Dziś liczy się przede wszystkim nasze zdrowie i bezpieczeństwo - mówią urzędnicy.

Od początku epidemii koronawirusa władze miasta apelują do bydgoszczan o pozostanie w domach.

- Zawiesiliśmy bezpośrednią obsługę mieszkańców - mówią władze miasta id dodają: - Prosimy o kontakt z nami przez telefon lub internet. Robimy to dla bezpieczeństwa mieszkańców, w tym naszych urzędników. Z myślą o seniorach, osobach niesamodzielnych i z niepełnosprawnościami, zorganizowaliśmy pomoc w postaci wolontariuszy, którzy robią zakupy czy pomagają wykupić leki - w pomoc zaangażowanych jest około 50 wolontariuszy. Dzięki wsparciu i zaangażowaniu firm MediaSystem i Deligoo możliwa jest sprawna infolinia i dedykowana aplikacja. W sumie pomocą i opieką pracowników socjalnych objęte są 803 osoby w starszym wieku. Oprócz wolontariuszy, w szczególnych przypadkach, w stałą opiekę zaangażowane są 163 opiekunki. Zorganizowaliśmy  również akcję „Sąsiedzie, chętnie pomogę” - przygotowaliśmy i dystrybuujemy specjalny plakat do wywieszenia w miejscu zamieszkania. Ma on ułatwić wszystkim chcącym pomóc, kontakt z seniorem.

Prezydent Miasta skierował także pomoc do bydgoskich przedsiębiorców, którzy zostali dotknięci ograniczeniami w prowadzonej działalności gospodarczej w usługach oraz handlu. Bydgoski Pakiet pomocy dla przedsiębiorców ma na celu ograniczenie skutków wynikających ze szczególnej sytuacji kryzysowej, w jakiej znaleźli się bydgoscy przedsiębiorcy i inne podmioty, prowadzące działalność gospodarczą. Przedsiębiorcy, którzy zostali dotknięci konsekwencjami epidemii, mogą ubiegać się o ulgi w płatnościach z tytułu: podatku od nieruchomości, najmu lokalu użytkowego (w zasobach komunalnych) oraz dzierżawy terenu oraz dzierżawy gruntu gminy. ​Przedsiębiorcy, którzy zawiesili działalność gospodarczą w związku z epidemią koronawirusa, nie muszą  także płacić za wywóz śmieci – muszą jedynie zaktualizować swoją deklarację odpadową.  

W walce z koronawirusem miasto sięgnęło po dodatkowy milion na walkę z epidemią.  Środki  pochodzą z rezerwy na zarządzanie kryzysowe. Środki finansowe zostały przeznaczone na zakup sprzętu ochronnego (kombinezony, gogle, rękawice, maseczki) oraz na zapewnienie cateringu i wyposażenia kwaterunkowego osobom pozostającym w kwarantannie w obiektach miejskich.  Część pieniędzy została wydana na zakup wyposażenia ochronnego dla wolontariuszy oraz odbieranie odpadów  od osób odbywających kwarantannę domową.

Zorganizowano także akcję wsparcia lokalnych restauratorów poprzez zorganizowanie miejsca wspólnej oferty wszystkich podmiotów oferujących żywność na wynos.

Bydgoskie szkoły zaangażowały się w drukowanie przyłbic na drukarkach 3D, a pracownice Teatru Polskiego w szycie maseczek. Udostępniamy także pomieszczenia szkolne oraz inne lokale należące do miasta celem magazynowania materiałów oraz szycia masek i innych elementów ochrony osobistej.

Na stronie internetowej „Bezpieczna Bydgoszcz” opublikowano w 5 językach zasady postępowania w celu zmniejszenia możliwości rozszerzenia się koronawirusa. Rozesłano je również do miejskich jednostek organizacyjnych wraz  z zaleceniami Prezydenta Miasta z dnia 10 marca br. dotyczącymi organizacji imprez. Publikowane są tam również wytyczne, zalecenia, polecenia zarządzenia wydane przez organy administracji rządowej, wojewodę, ministrów i premiera.

Wzmocniona została obsada osobowa dyżurnych całodobowo funkcjonującego Bydgoskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Od 1 marca br. przyjęli oni i załatwili 290 zgłoszonych spraw od mieszkańców i służb (stan na 25.03).
 
Miasto wyznaczyło 7 obiektów przeznaczonych na miejsca kwarantanny (są to głównie internaty) o łącznej ilości miejsc dla około 800 osób. Obecnie w internacie Zespołu Szkół Drzewnych przy ul. Toruńskiej 50A przebywa na kwarantannie 18 osób. Całodobową ochronę obiektu zapewniają patrole Straży Miejskiej.

PRZECZYTAJ: Koronawirus w Bydgoszczy. Choruje 76 osób. Wśród nich coraz więcej dzieci

Marina tęskni za mężem [Super Raport]

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Koronawirus w Bydgoszczy - tutaj znajdziesz wszystkie informacje