Koronawirus. Zamkną kolejne sklepy, znikną rowery miejskie. Z powodu nowych ograniczeń Bydgoszcz opustoszeje jeszcze bardziej

2020-03-31 13:22 EIB
Koronawirus w Polsce. Jak bezpiecznie zrobić zakupy w sklepie?
Autor: pixabay.com Koronawirus w Polsce. Jak bezpiecznie zrobić zakupy w sklepie?

Minął tydzień po wprowadzeniu zakazu przemieszczania się i zwiększenia ograniczeń mających na celu przeciwdziałanie zarażaniu się koronawirusem, rząd zaostrza już istniejące ograniczenia. Oznacza to, że życie codzienne w Bydgoszczy zmieni się jeszcze bardziej. Zmiany będą dotyczyły zarówno handlu i usług, jak i komunikacji miejskiej, a także innych dziedzin życia.

Pomimo, iż od tygodnia obowiązują zaostrzone przepisy bezpieczeństwa, wiele osób wciąż ignoruje zagrożenie i traktuje czas epidemii jak wakacje. Widać to w parkach i innych miejscach rekreacji, ale także w miejscowościach turystycznych, które pomimo obostrzeń, zwłaszcza w weekendy, przeżywają prawdziwe oblężenie. Między innymi dlatego rząd zdecydował się zaostrzyć ograniczenia w przemieszczaniu się. Szczegóły zostały przedstawione podczas wtorkowej konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Wciąż można opuszczać miejsce zamieszkania, jednak należy zachować wszelkie środki ostrożności. Teraz, podczas wyjścia z domu, należy zachować odstęp minimum 2 metrów od drugiej osoby. Nie dotyczy on najbliższej rodziny. Osoby niepełnoletnie mają przebywać wyłącznie w towarzystwie osób dorosłych.

Czytaj też: TU KUPISZ "Super Express" w trakcie kwarantanny!

Zmiany będą widoczne na ulicach Bydgoszczy. W związku z nowym rozporządzeniem zamknięte zostaną stacje roweru miejskiego. Oznacza to, że jednoślady znikną z ulic miasta.

Poza dotychczasowymi ograniczeniami w publicznej komunikacji miejskiej, wchodzą w życie nowe. Będą one dotyczyć limitu miejsc nie tylko w miejskich tramwajach i autobusach, ale również w busach należących do prywatnych przewodników.

Jeszcze mniej osób ma przebywać w sklepach. Maksymalnie mogą to być 3 osoby na jedną kasę. Dodatkowo w godzinach 10:00-12:00 będą obowiązywać godziny dla seniorów. Klientami mogą być wyłącznie osoby w wieku powyżej 65 roku życia. Wprowadzony zostaje również obowiązek rękawiczek jednorazowych. Muszą one znajdować się przed wejściem do sklepu.

Na targowiskach przy jednym straganie mogą przebywać maksymalnie 3 osoby.

Ograniczenia dotyczą również urzędów pocztowych. Tam mogą jednocześnie przybywać 2 osoby na jedno okienko.

Skończą się również weekendowe wycieczki do marketów budowlanych. Będą one czynne wyłącznie od poniedziałku do piątku.

Czytaj też: Lekarz przez telefon wystawi ci zwolnienie i receptę. Jak to działa?

Zamknięte zostaną punkty kosmetyczne, m.in. salony fryzjerskie, salony tatuażu itp.

Zamknięte zostaną hotele i inne miejsca świadczące usługi noclegowe.

Osoby poddane kwarantannie po powrocie z zagranicy wciąż muszą przejść dwutygodniową kwarantannę - w odosobnieniu. W przypadku kwarantanny domowej, przechodzą ją wszyscy domownicy.

Żeby ograniczyć do maksimum gromadzenie się w grupach, jeszcze więcej miejsc rekreacyjnych zostanie zamkniętych dla powszechnego użytku. Zakaz obejmie m.in. parki i bulwary. Za niestosowanie się do zarządzenia i np. zbieranie się w grupach, grozi kara grzywny.

KoronawirusRaport: Bydgoszcz 31.03

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Koronawirus w Bydgoszczy - wszytskie ważne informacje: