Egzamin ósmoklasisty 2022 angielski: Jak napisać e-mail, zaproszenie lub wpis na blogu? [Zasady wypowiedzi pisemnej na egzaminie ósmoklasisty z języka angielskiego]

2022-05-26 13:00
Egzamin ósmoklasisty 2021
Autor: East News Egzamin ósmoklasisty 2022. MEiN ogłosiło ważne zmiany dla uczniów!

Egzamin ósmoklasisty 2022 język angielski: tworzenie wypowiedzi pisemnej. Jak napisać e-mail, zaproszenie, czy wpis na blogu i zdobyć 10 punktów? Z jednym z tych poleceń na pewno spotkacie się na egzaminie ósmoklasisty z języka angielskiego w czwartek, 26 maja 2022 r. Tłumaczymy, jak napisać przykładową pracę pisemną. Sprawdź w poniższym artykule i zdobądź maksymalna liczbę punktów na egzaminie z angielskiego!

Arkusz CKE i odpowiedzi z egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego znajdziesz w galerii - KLIKNIJ W ZDJĘCIE PONIŻEJ. Odpowiedzi są sugerowane - zadania rozwiązuje nasz ekspert, nauczyciel języka angielskiego.

Spis treści

  1. Egzamin ósmoklasisty 2022 angielski. Najważniejsze informacje!
  2. Zobacz koniecznie: Egzamin ósmoklasisty 2022: język angielski. Arkusze CKE, przecieki i odpowiedzi fz angielskiego. Relacja na żywo
  3. Egzamin ósmoklasisty 2022: angielski. Tworzenie wypowiedzi pisemnej; e-mail, zaproszenie, wpis na blogu. Jak pisać?

Egzamin ósmoklasisty 2022 angielski. Najważniejsze informacje!

Egzamin ósmoklasisty 2022: język angielski. Relacja na żywo: Egzamin ósmoklasisty 2022: angielski. "Przecieki z angielskiego na Twitterze: żenada". Uczniowie nie mogą tego zrozumieć! [egzamin z j. angielskiego 26.05.2022]

W tym roku egzaminy rozpoczęły się we wtorek, 24 maja. Uczniowie mają już są sobą język polski i matematykę. Już w czwartek, 26 maja ostatni dzień maratonu egzaminacyjnego, który zakończy się językiem angielskim (start o 9.00).

Zobacz koniecznie: Egzamin ósmoklasisty 2022: język angielski. Arkusze CKE, przecieki i odpowiedzi fz angielskiego. Relacja na żywo

Arkusz z zadaniami przygotowany przez CKE będzie zbudowany w podobny sposób, jak arkusze z ubiegłych lat, przez co można być niemal pewnym tego, jakie rodzaje zadań pojawią się na egzaminie ósmoklasisty 2022 z angielskiego. Łącznie zadań będzie około 17, a sam egzamin zostanie podzielony na pięć części, a w każdej z nich znajdzie się jedno otwarte zadanie. Więcej na temat pewniaków na egzaminie ósmoklasisty 2022 z angielskiego przeczytasz w naszym artykule: Pewniaki na egzamin ósmoklasisty 2022 z angielskiego. Jakie będą zadania?

Egzamin ósmoklasisty 2022: angielski. Tworzenie wypowiedzi pisemnej; e-mail, zaproszenie, wpis na blogu. Jak pisać?

Egzamin ósmoklasisty 2022 z angielskiego jest dla uczniów trzecim i ostatnim testem. Większość osób deklaruje, że to właśnie angielskiego obawia się najmniej, niemniej, z niektórych stron dochodzi wołanie o pomoc! Nie mogliśmy przejść obok niego obojętnie.

W tym artykule wyjaśnimy, jak podejść do napisania wypowiedzi pisemnej. To zadanie na pewno pojawi się na egzaminie ósmoklasisty z angielskiego! Uczniowie - najpewniej na końcu arkusza - znajdą polecenie dot. skonstruowania wypowiedzi pisemnej. Z dużą dozą pewności można zakładać, że będzie to napisanie e-maila. W ogólnych i szczegółowych wymaganiach egzaminacyjnych CKE znajdziemy zapis mówiący o samodzielnym formułowaniu krótkich i prostych wypowiedzi pisemnych. 

Jak wygląda idealny e-mail, zaproszenie, wpis na blogu? Egzamin ósmoklasisty 2022

Pamiętajcie! Idealna wypowiedź pisemna; e-mail, wpis na bloga, czy list do znajomego, będzie w dużej mierze wyglądała podobnie w każdym z tych przypadków. Ważne, żeby kierować się wskazanym poniżej schematem:

  • powitanie,
  • wstęp,
  • wątek 1 + rozwinięcie,
  • wątek 2 + rozwinięcie,
  • wątek 3 + rozwinięcie,
  • zakończenie/pożegnanie,
  • podpis (zwykle "XYZ").

Przykładowe polecenie w tej sekcji egzaminu może brzmieć następująco: "Poznałeś/poznałaś interesującą osobę. W e-mailu do kolegi/koleżanki z Anglii napisz: w jakich okolicznościach poznałeś/poznałaś tę osobę, jak ta osoba wygląda, jakie masz związane z nią plany na weekend", lub "Proponujesz grupie przyjaciół z Anglii wyjazd w polskie góry. W e-mailu do jednego z nich: napisz, dlaczego warto pojechać w polskie góry, opisz osobę, która będzie się Wami opiekować podczas Waszego wyjazdu, doradź, co powinni ze sobą zabrać, i uzasadnij dlaczego". Poniżej publikujemy przykładową wypowiedź na drugi zadany temat: 

Hi there!

As you know the summer break is coming, and I have a brilliant idea what to do about it.

Well, I remember you saying that you've never seen the Polish mountains. How about taking a trip to - for example - Zakopane?  I'd be more than happy to take you there, as I'm sure you'd love delicious food served there and enjoy every beautiful view!

Your parents would have no reasons to worry, because my oldest sister agreed to watch us. She's really reliable, mature and friendly.

Please, remeber to take with you some warm clothes - I know it's spring, but remember, it's also mountain! - the weather can be unpredictable. It's also important to have your students IDs to use many great discounts!

Hope you join me.

Best,

XYZ.

Warto pamiętać: już sam zapis w wymaganiach jasno sygnalizuje, że wypowiedź nie musi być skomplikowana. Dobrym rozwiązaniem będzie postawić na przejrzyste i jasne komunikaty, podążając schematem powyżej.

Zobacz arkusze z egzaminu ósmoklasisty: angielski 2021 poniżej!

Przed egzaminem ósmoklasisty w Szczecinie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE