Egzamin ósmoklasisty 2022: Język polski. Co będzie w arkuszu CKE? Oto pewniaki!

2021-12-27 7:15
Egzamin ósmoklasisty 2022: Język polski. Co będzie w arkuszu CKE? Oto pewniaki!
Autor: Pixabay.com / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE Egzamin ósmoklasisty 2022: Język polski. Co będzie w arkuszu CKE? Oto pewniaki!

Egzamin ósmoklasisty 2022 coraz bliżej. Język polski już 24 maja 2022 roku. Uczniowie zmierzą się z językiem polskim na początku ciężkiej drogi przez egzaminy ósmoklasisty. W kolejnych dniach staną oko w oko z matematyką oraz językiem obcym. Co będzie w arkuszu CKE na egzaminie ósmoklasisty 2022 z polskiego? Czego dokładnie należy spodziewać się w arkuszu przygotowanym przez CKE? Oto pewniaki na egzaminie ósmoklasisty 2022 z języka polskiego!

Egzamin ósmoklasisty 2022 z języka polskiego. Co będzie w arkuszu CKE?

Egzamin ósmoklasisty 2022 z języka polskiego uczniowie napiszą już 24 maja. Początek zaplanowano punktualnie na godzinę 9:00 we wszystkich szkołach podstawowych w całym kraju. Choć zostało jeszcze dość sporo czasu, uczniowie już teraz przygotowują się do pierwszego z szeregu egzaminów, jakie czekają ich w maju 2022 roku. Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego będzie trwał 120 minut. Za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań można uzyskać maksymalnie 45 punktów. To o 5 punktów mniej niż w latach ubiegłych. Egzamin ósmoklasisty 2022 z języka polskiego ma składać się z dwóch części. Co należy o nich wiedzieć? Pierwsza część to czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość i rozumienie utworów literackich, interpretacja tekstów kultury, znajomość zasad oraz posługiwanie się poprawną polszczyzną. Zdający otrzymać może za to maksymalnie 25 punktów. Znajdzie się tu około 20 zadań opartych na dwóch tekstach. Druga część to oczywiście wypracowanie, za które zgarnąć można maksymalnie 20 punktów. Temat wypracowania pozostaje do wyboru: rozprawka albo opowiadanie.

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Jak poszło uczniom w Bydgoszczy?

Egzamin ósmoklasisty 2022: Język polski. Co będzie w arkuszu CKE? [PEWNIAKI]

Arkusze CKE i ich zawartość to zawsze najpilniej strzeżona tajemnica, szczególnie przed ważnymi ogólnopolskimi egzaminami. Podobnie będzie przed egzaminem ósmoklasisty 2022. Jakie pytania i tematy mogą pojawić się na języku polskim? Czego można spodziewać się na egzaminie ósmoklasisty 2022 z polskiego? Arkusze uczniowie otworzą dopiero 24 maja 2022 roku o godzinie 9:00. Pewne jest jednak, że nie znajdzie się w nich nic spoza obowiązującego programu nauczania. Dokładne przestudiowanie zakresu materiału pomoże w uniknięciu nieprzyjemnych niespodzianek. Będzie sporo pytań otwartych, ale i kilka zamkniętych. Zadania sprawdzające umiejętność czytania ze zrozumieniem, pracy z tekstem, przedstawienia swojego stanowiska w formie pisemnej, a także wypracowanie (rozprawka bądź opowiadanie) to niemal pewniaki.

Poniżej załączamy galerię zdjęć z pełnym arkuszem CKE z ubiegłorocznego egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego.

Egzamin ósmoklasisty 2022. Czytaj więcej:

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE