Egzamin ósmoklasisty 2022. Lista lektur

i

Autor: Thought Catalog / Unsplash Lektury obowiązkowe na egzamin ósmoklasisty 2022: pełna lista dostępna w tym artykule

Egzamin ósmoklasisty 2022. Lektury obowiązkowe na egzamin z polskiego. To ósmoklasista musi znać! [LEKTURY OBOWIĄZKOWE 2022 LISTA]

2022-05-13 10:32

Egzamin ósmoklasisty 2022 z języka polskiego już 24 maja. Jakie są obowiązkowe lektury, które trzeba znać na egzaminie ósmoklasisty? O tym decydują wytyczne Ministerstwa Edukacji i Nauki, które ogłasza listę lektur obowiązkowych. Jakie tytuły znalazły się na liście obowiązującej na egzamin ósmoklasisty 2022? Dobra wiadomość dla ósmoklasistów jest taka, że wśród nowych lektur obowiązkowych nie ma już książki, która zawsze była postrachem uczniów. Pełna lista lektur obowiązkowych na egzamin ósmoklasisty 2022 znajduje się w tym artykule. Zobacz, co trzeba przeczytać!

Egzamin ósmoklasisty 2022: lektury obowiązkowe na polski

Egzamin ósmoklasisty 2022 odbędzie się w dniach 24 - 26 maja. Na początek uczniowie zmierzą się z językiem polskim. By zdać egzamin ósmoklasisty 2022 z dobrym wynikiem, trzeba wykazać się znajomością treści lektur obowiązkowych. Wiedza na temat ich fabuły i bohaterów będzie bowiem wymagana na egzaminie z języka polskiego. Jakie lektury trzeba przeczytać? Na liście lektur obowiązkowych znalazły się m.in. "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza, "Balladyna" Juliusza Słowackiego, czy "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego. Najlepiej przeczytać wszystkie lektury obowiązkowe przed egzaminem ósmoklasisty 2022 z języka polskiego. Jeśli nie jest to możliwe, warto sięgnąć przynajmniej po streszczenia, by poznać fabułę tych dzieł. Pełna lista lektur na egzamin ósmoklasisty 2022 z polskiego, ogłoszona przez MEiN znajduje się w dalszej części artykułu poniżej.

Przeczytaj koniecznie: NOWA LISTA LEKTUR obowiązkowych na polski. Z listy zniknął POSTRACH uczniów

Egzamin ósmoklasisty 2022: lista lektur obowiązkowych

Lista lektur obowiązkowych na egzamin ósmoklasisty 2022 jest ustalana przez ministra edukacji i nauki i ogłaszana przez MEiN. Dobra wiadomość dla uczniów jest taka, że na egzaminie z języka polskiego będzie obowiązywała nowa, skrócona lista. Znalazło się na niej tylko 9 pozycji (w tym kilka książek jednego autora). Oto jakie książki znalazły się na liście lektur obowiązkowych na egzamin ósmoklasisty 2022 z polskiego:

 • Charles Dickens, „Opowieść wigilijna”
 • Aleksander Fredro, „Zemsta”
 • Jan Kochanowski, wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII
 • Aleksander Kamiński, „Kamienie na szaniec”
 • Adam Mickiewicz, "Reduta Ordona", "Śmierć Pułkownika", "Świtezianka", "Dziady" cz. II, "Pan Tadeusz" (całość)
 • Antoine de Saint-Exupéry, „Mały Książę”
 • Henryk Sienkiewicz, "Quo vadis", "Latarnik"
 • Juliusz Słowacki, „Balladyna”
 • wiersze wybranych poetów

Egzamin ósmoklasisty 2022: lektury dodatkowe

Oprócz lektur obowiązkowych, na egzaminie ósmoklasisty 2022 z języka polskiego uczeń może się odwoływać także do lektur dodatkowych. Ich znajomość nie jest wymagana podczas egzaminu, ale może pomóc w uzyskaniu jak najlepszego wyniku z języka polskiego. Oto lista lektur dodatkowych na egzamin ósmoklasisty 2022 z polskiego:

 • wybrane pieśni oraz treny I i V Jana Kochanowskiego
 • wybrany utwór z cyklu "Sonety krymskie" Adama Mickiewicza
 • Ignacy Krasicki, "Żona modna"
 • Sławomir Mrożek, "Artysta"
 • Stefan Żeromski, "Syzyfowe prace"
 • Melchior Wańkowicz, "Tędy i owędy" (wybrany reportaż)

Przeczytaj także: Egzamin ósmoklasisty 2022. Przecieki z języka polskiego. To będzie na egzaminie?

Sonda
Czy uważasz, że ilość materiału na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego jest za duża?

Szybka powtórka z lektur do egzaminu - posłuchaj podcastów ze streszczeniami lektur

Listen to "Rok 1984 - George Orwell - streszczenie lektury - posłuchaj podcastu. Lektury szkolne" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE