Koronawirus w Bydgoszczy. Wszystkie obostrzenia przedłużone do 31 stycznia

2021-01-15 14:12 eib
Koronawirus w Bydgoszczy. Wszystkie obostrzenia przedłużone do 31 stycznia
Autor: Pixabay

Polski rząd przedłużył do końca stycznia wszystkie obowiązujące obostrzenia związane z pandemią COVID-19. Jedyną zmianą jest powrót uczniów klas 1-3 do szkół. W piątek (15.01.2021) ruszyła rejestracja szczepień dla seniorów i zapisy na szczepienia dla wszystkich Polaków.

Spis treści

  1. Najważniejsze obostrzenia związane z COVID-19:
  2. Powrót uczniów klas 1-3 do szkoły. Od kiedy i na jakich warunkach?
  3. Trwa akcja szczepień przeciw COVID-19
Masowe testowanie nauczycieli klas 1-3 w Toruniu

Minister Zdrowia, Adam Niedzielski, decyzję o przedłużeniu obostrzeń tłumaczy wysoką liczbą osób przebywających w szpitalach i pod respiratorami. Co będzie dalej zależy od liczby zakażeń w najbliższych dniach.  To oznacza, że nadal bydgoscy restauratorzy mogą oferować swoje dania na wynos – lokale pozostają zamknięte. Ograniczona pozostaje działalność galerii handlowych. Nieczynne są placówki kulturalne, teatry, muzea i kina. Nadal nie skorzystamy z basenów, siłowni i klubów fitness.  Miejskie lodowiska także pozostają zamknięte dla odwiedzających.

Nadal obowiązują godziny dla seniorów.

- Zachęcamy, by osoby w podeszłym wieku korzystały z tych udogodnień i robiły zakupy w wyznaczonym czasie, tj. od poniedziałku do piątku, w godz. 10-12. Dzięki temu, w mniejszym stopniu narażają się na zakażenie wirusem - apelują bydgoscy urzędnicy.

Najważniejsze obostrzenia związane z COVID-19:

•    1,5 metrowy dystans społeczny •    Zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych, m.in. na ulicy, w autobusie, w przychodni, sklepie.•    Ograniczenie liczby osób w komunikacji publicznej.•    Ograniczona działalność galerii handlowych – otwarte apteki, drogerie, sklepy spożywcze i usługi. •    Zakaz działalności stacjonarnej restauracji – tylko dowóz i dania na wynos. •    Zawieszona działalność placówek kultury, w tym m.in. teatrów, kin czy muzeów.•    Zawieszona działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness (z wyjątkami).•    Zgromadzenia publiczne ograniczone do 5 osób, •    Ograniczone prowadzenie działalności hotelarskiej (z wyjątkami).•    Nieczynne stoki narciarskie. •    zakaz działalności klubów nocnych, dyskotek i innych miejsc udostępnionych do tańczenia.•    Limit osób w kościołach – max. 1 osoba na 15 m2, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m.•    zakaz organizacji wesel, komunii, konsolacji i innych uroczystości oraz przyjęć okolicznościowych.•    Targi, wystawy, kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie on-line.

Powrót uczniów klas 1-3 do szkoły. Od kiedy i na jakich warunkach?

Powrót uczniów klas I-III do szkół odbędzie się  po feriach, w poniedziałek 18 stycznia w ścisłym reżimie sanitarnym. Nauczyciele z bydgoskich placówek mieli możliwość wykonywania testów, w kierunku wykrycia koronawirusa.

Przeczytaj: Paralotniarz wpadł do Jeziora Jezuickiego! Na pomoc ruszyły morsy!

Trwa akcja szczepień przeciw COVID-19

Obecnie trwają szczepienia pracowników sektora ochrony zdrowia. Od piątku, 15 stycznia, ruszyła rejestracja na szczepienia dla seniorów 80+. Tydzień później zapisać będą mogły się osoby, które ukończyły 70 lat.

Od 15 stycznia ruszyły zgłoszenia na bezpłatne szczepienia dla wszystkich Polaków. Wystarczy się zarejestrować poprzez formularz online. Kiedy ruszy rejestracja na szczepienia dla danej grupy, otrzymamy wiadomość e-mail z informacją o wystawionym e-skierowaniu.

Przeczytaj więcej na ten temat: Szczepienia na koronawirusa w Bydgoszczy. Podpowiadamy jak i gdzie zapisać się na szczepienie

Zima w Bydgoszczy