Paszport covidowy - jak pobrać? Bez dowodu zaszczepienia możesz mieć problemy!

2021-10-28 17:13
Paszport COVID-19
Autor: Shutterstock Paszport COVID-19

Paszport covidowy to dokument, który ostatnio otwiera coraz więcej furtek. Dzięki Unijnemu Certyfikatowi COVID możemy się swobodnie poruszać po krajach Unii Europejskiej. Niektóre państwa poszły o krok dalej i np. do kawiarni czy kina wpuszczane są wyłącznie osoby zaszczepione. To znacząco utrudnia życie tym, którzy wciąż nie mają paszportu covidowego. Kto może dostać taki dokument? Jak i skąd pobrać paszport covidowy?

Paszport covidowy. Bez dokumentu zaszczepienia możesz mieć problemy!

Paszport covidowy to elektroniczne zaświadczenie, które ułatwia bezpieczne i swobodne przemieszczanie. Ostatnio to także jedyna przepustka do niektórych krajów. Bywa i tak, że Unijny Certyfikat Covid daje możliwość na swobodne korzystanie m.in. z kin i kawiarni, co znacząco ogranicza funkcjonowanie osób niezaszczepionych.

Czy w Polsce też zostaną wprowadzone takie zasady? Głos w sprawie zabrał szef Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK1 prof. Krzysztof Tomasiewicz. - Nasze społeczeństwo nie jest gotowe na takie typy rozwiązania, ale moim zdaniem żadne społeczeństwo nie jest na to gotowe.(...) Jednak efekty takiego postępowania są. Jeżeli nie będzie innego wyjścia, to nie można tego wykluczyć - zaznaczył.

Zobacz także: 1 listopada cmentarze zamknięte dla niezaszczepionych. Szokująca rada eksperta. Rząd już zdecydował!

Paszport covidowy - co to jest?

Paszport covidowy, czyli unijny certyfikat COVID uzyskał poparcie Komisji Europejskiej. Od 1 lipca certyfikat covidowy ma funkcjonować w większości państw Europy. Unijny Certyfikat Covid potwierdza prawo do swobodnego przemieszczania się w Europie w czasie pandemii. Dokument jest w języku urzędowym danego państwa oraz tłumaczeniu na język angielski. Zasady dotyczące interpretacji poszczególnych danych mogą się różnić (jak na przykład w przypadku statusu osoby zaszczepionej w zależności od liczby przyjętych dawek), ale forma paszportu covidowego jest uniwersalna.

Sprawdź: Koronawirus. Obostrzenia na 1 listopada: zamknięte cmentarze i szkoły? Niedzielski: - Nie było takiego założenia. To nas czeka w szczycie 4 fali pandemii

Sonda
Czy posiadasz "paszport covidowy"?

Paszport covidowy - kto może dostać dokument?

Podczas weryfikacji Unijnego Certyfikatu COVID na zielono zaświecą się certyfikaty trzech grup. Paszport covidowy otrzymają:

  • osoby zaszczepione – 14 dnia po podaniu pełnej dawki szczepienia,
  • osoby przetestowane – natychmiast po otrzymaniu negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa,
  • ozdrowieńcy – 11 dni po uzyskaniu statusu ozdrowieńca.

W Polsce wymagane jest przyjęcie obu dawek szczepionki, jednak określone państwa umożliwiają swobodną podróż nawet po przyjęciu tylko pierwszej dawki. Certyfikat z właściwą adnotacją można wówczas uzyskać w taki sam sposób, jednak należy pamiętać, aby przed podróżą dokładnie zaznajomić się z regulacjami prawnymi w tym zakresie, które obowiązują w miejscu docelowym.

Paszport covidowy - skąd pobrać?

Kod QR dostępny jest na Internetowym Koncie Pacjenta, w aplikacji mobilnej mojeIKP i aplikacji mObywatel. Możesz go też otrzymać go w formie wydruku papierowego w punkcie szczepień, po zabiegu. Jeśli jesteś ozdrowieńcem lub wynik Twojego testu na obecność koronawirusa jest negatywny, to możesz też poprosić o wydruk certyfikatu lekarza lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej (pracownika medycznego, który ma dostęp do aplikacji gabinet.gov.pl lub innej aplikacji gabinetowej, która ma dostęp do systemu e-zdrowie P1).

Unijny Certyfikat COVID (UCC) to nie jest dokument podróży, nie zastąpi paszportu czy dowodu osobistego. Posiadanie go nie może być warunkiem wstępnym do wejścia na pokład samolotu, do pociągu, autokaru, czy na prom.

SuperNova w samo południe - Paszporty Covidowe
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE