Próbne obciążenia na moście Uniwersyteckim. Kiedy wjadą tu auta? [ZDJĘCIA, WIDEO]

2022-01-21 15:16
Próbne obciążenia na Moście Uniwersyteckim. Kiedy wjadą tu auta? [ZDJĘCIA]
Autor: Anna Gołata

Naprawa uszkodzonych elementów mocowań mostu została już zakończona. Wykonane zostały również roboty przy ponownym napięciu want. Dziś (21 stycznia) przeprowadzone zostały próbne obciążenia obiektu. Kontynuowane są też badania laboratoryjne wybranych elementów konstrukcji.

Próbne obciążenia na Moście Uniwersyteckim. Kiedy wjadą tu auta?

Dziś (21 stycznia) odbyło się próbne obciążenie Mostu Uniwersyteckiego. Wyniki dzisiejszych działań zadecydują, kiedy trasa zostanie oddana do użytku kierowców. - Wszystkie węzły obiektu zostały już naprawione. Spawanie, które było konieczne do zamocowania dodatkowych blach wzmacniających w węzłach mocujących także zakończyło się sukcesem. Dodatkowo zainstalowane zostały czujniki nowego monitoringu - informuje ZDMiKP w Bydgoszczy.

Zobacz: Trwa naprawa mostu Uniwersyteckiego w Bydgoszczy. Wiemy, kiedy otwarcie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Pozytywne wyniki obciążeń próbnych pozwolą udostępnić most jeszcze w styczniu. Niezależnie od prac na moście, kontynuowane będą jeszcze laboratoryjne badania zmęczeniowe liny stalowej pobranej z jednej z want mostu. - Chcemy mieć pewność, że awaria nie wpłynęła na trwałość całego obiektu. Badania zmęczeniowe są realizowane na Politechnice Bydgoskiej - dodają drogowcy.

Podchodząc kompleksowo do prowadzonej naprawy obiektu, ZDMiKP zleciło również wykonanie symulacji obliczeniowych sytuacji krytycznych, w których awarii może ulec dowolna z lin podwieszających most. Posiadanie takich analiz pozwoli w przyszłości na szybką ocenę stopnia zagrożenia i podjęcie odpowiednich działań na wypadek np. wypadku komunikacyjnego, pożaru pojazdu w bezpośredniej bliskości wanty.

Niezależnie od prowadzonych prac naprawczych i badań mostu, korzystając z pełnej dostępności konstrukcji, wykonujemy też kilka innych prac remontowych.

Sonda
Czekasz na otwarcie Mostu Uniwersyteckiego w Bydgoszczy?
Próbne obciążenia na Moście Uniwersyteckim w Bydgoszczy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE