Trwa naprawa mostu Uniwersyteckiego w Bydgoszczy. Wiemy, kiedy otwarcie [ZDJĘCIA, WIDEO]

2021-12-29 10:47
Trwa naprawa mostu Uniwersyteckiego w Bydgoszczy [ZDJĘCIA]
Autor: Anna Gołata

Naprawa uszkodzonych elementów mocowań została już prawie zakończona. - Obecnie trwają roboty przygotowawcze do ponownego napięcia want oraz prace analityczne i badania laboratoryjne wybranych elementów konstrukcji - wyjaśnia firma, która reperuje most. Kiedy trasa zostanie otwarta? Szczegóły podajemy poniżej!

Trwa naprawa mostu Uniwersyteckiego w Bydgoszczy. Jak przebiegają prace?

Wszystkie węzły obiektu zostały już naprawione. Sama naprawa, w szczególności operacje na węzłach mocujących wanty, była bardzo skomplikowana i była prowadzone przy częściowo odprężonych linach. Spawanie, które było konieczne do zamocowania dodatkowych blach w węzłach mocujących, powodowało dodatkowe oddziaływanie na istniejące elementy stalowe, dlatego wykonawca realizował prace w specjalnym reżimie technologicznym. Wykonano również dodatkową konstrukcję zabezpieczającą strefę łożyska na jednym z filarów rozdzielczych mostu.

Zobacz: Wiadukt na ul. Wojska Polskiego znika w oczach! Tak wygląda jego wyburzanie [WIDEO]

Obecnie realizowane są prace dodatkowe na obiekcie, instalowane są czujniki nowego monitoringu. - Ekipy są również gotowe do ponownego naciągnięcia want. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta po konsultacjach z zespołem eksperckim oraz po przeprowadzeniu odpowiednich badań. Przeprowadzimy dodatkowo badanie zmęczeniowe liny stalowej pobranej z jednej z want mostu. Chcemy mieć pewność, że awaria nie miała niekorzystnego wpływu na nośność i trwałość podwieszenia całego obiektu - wyjaśnia ZDMiKP w Bydgoszczy.

Nie przegap: O krok od tragedii w Bydgoszczy! Kierowca próbował przejechać policjanta

Według umowy, termin zakończenia prac to 26.01.2022 roku. Warunkiem koniecznym na dotrzymanie powyższego terminu są jednak korzystne warunki pogodowe (brak opadów śniegu / deszczu) oraz pozytywne wyniki prowadzonych badań konstrukcji.

Sonda
Czekasz na otwarcie Mostu Uniwersyteckiego w Bydgoszczy?
Trwa naprawa mostu Uniwersyteckiego w Bydgoszczy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE