Ściągi na egzamin ósmoklasisty 2022. Czy opłaca się je robić? Co grozi za ściąganie na egzaminie ósmoklasisty?

2022-05-19 11:39
Ściągi na egzamin ósmoklasisty 2022. Czy opłaca się robić? Co grozi za ściąganie?
Autor: Shutterstock Ściągi na egzamin ósmoklasisty 2022. Czy opłaca się robić? Co grozi za ściąganie?

Egzamin ósmoklasisty 2022 zbliża się wielkimi krokami. Pewnie wielu uczniów zastanawia się czy warto przygotować sobie ściągi. Czy opłaca się je robić? Co grozi za ściąganie na egzaminie ósmoklasisty? Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, dr Marcin Smolik opowiedział w rozmowie z SE.pl, co czeka ucznia, który zdecyduje się ścigać.

Egzamin ósmoklasisty 2022 rozpocznie się 24 maja egzaminem z języka polskiego. W kolejny dzień (środa 25.05.2021), odbędzie się egzamin ósmoklasisty 2021 z matematyki, a w czwartek, 26 maja, egzamin z języka obcego (angielski lub niemiecki). Uczniowie mają mieszane nastroje, a wielu z nich stresuje się tym pierwszym ważnym egzaminem w swoim życiu. W związku z tym wiele osób zastanawia się czy warto przygotować ściągi na egzamin. Dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w rozmowie z Super Expressem opowiedział na najbardziej nurtujące uczniów pytania dotyczące egzaminu ósmoklasisty 2021.

Ściągi na egzamin ósmoklasisty: Czy opłaca się robić?

Każdy uczeń, choć raz próbował ściągać na szkolnym teście czy też sprawdzianie. Takie praktyki rzadko uchodzą na sucho i niosą za sobą poważne konsekwencje. Najczęściej jest to ocena niedostateczna oraz nagana. Nieco inaczej ma to się w przypadku egzaminu ósmoklasisty. Jak przyznał Dyrektor CKE, dr Marcin Smolik, każdego roku na egzaminie ósmoklasisty notuje się kilkadziesiąt przypadków w skali całego kraju.

- Jest jakaś grupa młodzieży, która próbuje ściągać, natomiast egzamin ósmoklasisty ma to do siebie, że to nie jest egzamin z jakiegoś konkretnego zakresu wiedzy. To jest bardziej egzamin z umiejętności, a więc trudno tutaj przygotować jakąś ściągawkę, która byłaby przydatna do rozwiązywania zadań - powiedział w rozmowie z SE.pl.

Egzamin ósmoklasisty 2022. Co grozi za ściąganie?

Jeśli już ktoś zdecydował się na ściąganie podczas egzaminu ósmoklasisty to musi liczyć się z konsekwencjami swojego działania. Co dokładnie grozi za ściąganie?

- W takich przypadkach unieważnia się egzamin i zdający musi przystąpić do egzaminu ponownie w czerwcu. Jeżeli nie przystąpi w czerwcu, albo jak przystąpi i znów będzie ściągał, to wtedy dostaje zero procent jako wynik egzaminu - powiedział dr Smolik.

Egzamin ósmoklasisty 2022. Czytaj więcej:

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Jak poszło uczniom w Bydgoszczy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE