
Sielanka, czyli zielona perła Bydgoszczy, o której mało kto pamięta!
Sielanka zajmuje obszar o powierzchni 10,5 hektara i znajduje się pomiędzy Aleją Ossolińskich, placem Weyssenhoffa, a także ulicami Paderewskiego, Staszica i Markwarta. Dzielnica została zaprojektowana na podstawie koncepcji angielskiego urbanisty Ebenezera Howarda, która opierała się na luźnej i niskiej zabudowie otoczonej terenami zielonymi. Ostateczny plan wytyczenia Sielanki został stworzony w 1912 roku przez Josepha Stübbena, a większość budynków powstała w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Dzielnica cieszyła się powodzeniem wśród bydgoskich elit, a osiedlali się tam głównie lekarze, prawnicy i architekci.
Zobacz: Tu kiedyś był Teatr Miejski w Bydgoszczy. Dziś zostały tylko zdjęcia i wspomnienia
Mimo że znajduje się niemal w samym sercu miasta, bydgoszczanie rzadko tu zaglądają. Sielanka to kompleks miasta-ogrodu w Bydgoszczy, który charakteryzuje się dużą ilością zieleni oraz interesującą architekturą willową. Najbardziej reprezentacyjnym miejscem dzielnicy jest plac imienia Mariana Turwida, który imponuje bogactwem zieleni. To idealne miejsce na spacery, gdzie można odpocząć na ławkach wśród strzyżonych żywopłotów i podziwiać okazałe drzewa, takie jak wiśnie piłkowanej formy zwisającej. W pobliżu znajduje się Pałac Ślubów, w którym młode pary zawierają małżeństwa.
Na uwagę zasługuje również modernistyczna architektura Sielanki, przyciągająca wzrok przechodniów. Budowane w tej części miasta wille łączyły w sobie prostotę oraz najnowsze trendy panujące wówczas w światowej architekturze. Spacerując uliczkami Sielanki, na budynkach można dostrzec elementy typowe dla stylu okrętowego, takie jak trójkątne okna z pięknym przeszkleniem czy dziób statku na szczycie kamienicy.