Święto Niepodległości 2019. Obchody 11 listopada w Bydgoszczy [LISTA WYDARZEŃ]

2019-11-08 9:20 AG
Bydgoscy uczniowie przeszli ulicami miasta. Tak uczcili 100-lecie odzyskania Niepodległości! [ZDJĘCIA]
Autor: Dawid Olszewski Bydgoscy uczniowie przeszli ulicami miasta. Tak uczcili 100-lecie odzyskania Niepodległości! [ZDJĘCIA]

Bieg Niepodległości, rajd rowerowy na dystansie 111 km, a także rozdawanie flag Bydgoszczy i muzyczne akcenty związane z polską tradycją i historią – tak w Bydgoszczy świętować będziemy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zobaczcie szczegółowy plan wydarzeń!

Kibicuj biegaczom w patriotycznym biegu

11 listopada o godz. 15.00 z Placu Wolności wystartuje tradycyjny już Bieg Niepodległości. Na liście startowej zameldował się komplet 1 500 zawodników. Najstarszy śmiałek, który zmierzy się z dystansem 5 km ma 79 lat. Najmłodszy zawodnik będzie pokonywał trasę w towarzystwie rodziców – ma nieco ponad roczek.

Tradycją bydgoskiej imprezy jest honorowanie zwycięzców wyjątkową nagrodą. Najlepsze i Najlepsi w kategorii Open otrzymają replikę białej broni wykorzystywanej przez Marszałka Józefa Piłsudskiego podczas oficjalnych uroczystości wojskowych. Nasza nagroda została wykonana na wzór polskiej szabli kawaleryjskiej z 1917 r. Szabla zostanie wręczona na specjalnie przygotowanym drewnianym tablo, w zestawie z pochwą. Charakterystycznym elementem szabli jest rękojeść z wytłoczonym polskim godłem oraz skórzanym obiciem.
Trasa liczy 5 kilometrów i wiedzie przez ul. Gdańską, Kamienną, 20 stycznia, Al. Mickiewicza, 3 maja, Piotra Skargi, Konarskiego i Jagiellońską aż do Parku Kazimierza Wielkiego.
 
Bądź Bydgoskim Patriotą! Weź dla siebie flagę!

Jeszcze przed Biegiem Niepodległości, w specjalnym namiocie ustawionym na Placu Wolności rozdawane będą flagi Bydgoszczy. Start o godz. 14.00 – mamy do rozdania aż 30 tys. takich flag. Docelowo mają one zawisnąć w całym mieście 20 stycznia 2020 roku, kiedy świętować będziemy setną rocznicę powrotu Bydgoszczy do Polski. 
 
XIII Bydgoski Rowerowy Rajd Niepodległości

Już po raz 13. z okazji Święta Niepodległości w naszym mieście odbędzie się Rowerowy Rajd Niepodległości. To jedyny w Polsce rajd na dystansie 111 km, który odbywa się właśnie 11 listopada. 

Pierwszy edycja odbyła się w roku 2007, w której wzięło udział 32 rowerzystów. W tym roku, podczas XII edycji swój udział zapowiedziała rekordowa liczba uczestników – na starcie pojawi się 500 rowerzystów.

Na trasie 111 km rajdu cykliści odwiedzą Miejsca Pamięci Narodowej położnych w Bydgoszczy, Powiecie Bydgoskim i Powiecie Nakielskim. W każdym z tych miejsc zatrzymają się i zapalą specjalne znicze. Meta będzie na Starym Rynku, gdzie odbędzie się uroczyste zakończenie.
Start o godz. 7.30 (o godz. 7.00 zbiórka) spod cmentarza Bohaterów Bydgoszczy. 

Świętuj odzyskanie Niepodległości i posłuchaj muzyki

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza na Listopadową Lekcję Muzyki. To projekt artystyczny, którego głównym celem jest wspólne świętowanie odzyskania przez Polskę niepodległości w atmosferze polskiej tradycji i historii. Wyjątkową ideą wydarzenia jest forma koncertu skierowanego do odbiorców w każdym wieku. Wstęp wolny. 
 
Młodzież przejdzie w patriotycznym marszu

Jak co roku, uczniowie z VII Liceum Ogólnokształcącego w  Bydgoszczy przejdą ulicą 11 listopada w patriotycznym marszu. Pochód trzymać będzie długą na kilkanaście metrów flagę Polski. W programie także inscenizacje historyczne. Przemarsz odbędzie się w piątek, 8 listopada o godz. 9.00 spod szkoły przy u. 11 listopada. 

Zajrzyj do czołgu – Muzeum Wojsk Lądowych zaprasza na festyn 

Muzeum Wojsk Lądowych zaprasza na festyn militarny. W programie m. in. zwiedzanie wystaw stałych i czasowych, konkursy historyczne, gry strategiczne i wiele innych atrakcji.  Muzeum Wojsk Lądowych, ul. Czerkaska, godz. 10-16. Wstęp wolny. 

11 listopada o godz. 11.00 odbędą się także Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości. Po mszy świętej w Katedrze Bydgoskiej (godz. 11.00) i przemarszu na plac Wolności, pod Pomnikiem Wolności o godz. 12.30 rozpoczną się oficjalne uroczystości. Organizatorem uroczystości jest Wojewoda Kujawsko-Pomorski.