Teatr Polski Bydgoszcz z nagrodami!

2020-11-20 10:17 EIB
Teatr Polski Bydgoszcz z nagrodami!
Autor: UM Bydgoszcz Teatr Polski Bydgoszcz z nagrodami!

Aktorzy spektaklu „Inna dusza” otrzymali nagrody indywidualne podczas 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Z kolei na 24. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK DZISIAJ wyróżniony został spektakl „Mur” w reżyserii Justyny Sobczyk.

Do 26. edycji Konkursu na wystawienie sztuki współczesnej przystąpiło 114 spektakli, jednak ze względu na obostrzenia związane z epidemią, ocenie Komisji Artystycznej konkursu podlegały 94 produkcje z całej Polski. Wśród nich znalazł się spektakl „Inna dusza” w reż. Michała Siegoczyńskiego.

Jury przyznało aż pięć nagród indywidualnych w wysokości 4 tys. zł aktorom występującym w spektaklu „Inna dusza”. Wśród nagrodzonych znaleźli się:•    Małgorzata Trofimiuk, aktorka TPB, za rolę Matki,•    Damian Kwiatkowski, aktor TPB, za rolę Darka,•    Michał Surówka, aktor TPB, za rolę Krzysztofa,•    Igor Kowalunas, aktor gościnnie występujący w TPB, za rolę Jędrka,•    Krzysztof Prałat, aktor gościnnie występujący w TPB, za rolę Ojca.

Wyniki konkursu zostały ogłoszone 18 listopada podczas Finału 26. OKnWPSW, którego transmisja online została udostępniona na Facebooku oraz kanale YouTube Instytutu Teatralnego – link TUTAJ.

„Inna dusza” w reż. Michała Siegoczyńskiego powstała w oparciu o utwór Łukasza Orbitowskiego o tym samym tytule.  Bydgoski spektakl, którego premiera odbyła się pod koniec maja 2019 roku, przedstawia historię mordercy, który pod koniec lat 90. w Bydgoszczy dokonał zbrodni na dwójce młodych ludzi.

Zobacz: Quiz. Legendarna Violetta Kubasińska z serialu BrzydUla. Znasz jej powiedzonka?

Dzień później, 19 listopada, podczas tegorocznej edycji Festiwalu KORCZAK DZISIAJ wyróżniona została kolejna bydgoska produkcja – tym razem spektakl „Mur”, który – jak czytamy w uzasadnieniu - w przystępny dla młodzieży sposób opowiada o Murze Berlińskim, różnicach kulturowych i zdrowiu psychicznym oraz przyciąga uwagę niestandardową scenografią.

Spektakl „Mur” w reżyserii Justyny Sobczyk to próba refleksji nad procesami odnalezionymi w prywatnych historiach ludzi, którzy bezpośrednio lub pośrednio dotknęli muru berlińskiego. Sztuka, której premiera odbyła się w listopadzie 2019 roku powstała na podstawie książki „Mur. 12 kawałków o Berlinie” pod redakcją Agnieszki Wójcińskiej, a w tekście zostały wykorzystane improwizacje aktorów i aktorek.

Wyróżnienie dla bydgoskiej produkcji przyznało Jury Młodzieżowe Festiwalu, ale sztukę doceniło także Jury Dorosłe.

Nietypowe zajęcia fitness w Łodzi