Kartka z kalendarza. Co wydarzyło się 12 sierpnia?

i

Autor: Pixabay Kartka z kalendarza. Co wydarzyło się 12 sierpnia?

12 sierpnia. Co to za data? Tego dnia najpiękniejsza władczyni odebrała sobie życie! [KARTKA Z KALENDARZA]

2020-08-12 13:38

Jakie znane osoby obchodzą dziś urodziny? Czyje imiona widnieją w kalendarzu? W naszej Kartce z kalendarza znajdziecie również ciekawostki historyczne, o których mogliście nie mieć pojęcia. Dzisiejsza data zapisała się w historii jako dzień, w którym najpiękniejsza monarchini w dziejach odebrała sobie życie. Była ostatnią królową Egiptu z dynastii Prolemeuszy i kochanką władcy Imperium Rzymskiego Juliusza Cezara. Wiecie o kim mowa? Co jeszcze wydarzyło się 10 sierpnia? Sprawdźcie koniecznie!

Czyje imieniny są 10 sierpnia?

Dzień 11 sierpnia to zwykle 225 dzień obowiązującego w Polsce kalendarza gregoriańskiego. Rok 2020 jest rokiem przestępnym, a kolejny taki rok nadejdzie dopiero za cztery lata w roku 2024. Kto obchodzi dziś imieniny? W kalendarzu zobaczymy następujące imiona: Joanna, Julian, Klara, Lech i Wiktoria.

Co wydarzyło się 10 sierpnia?

Pierwsze wydarzenie historyczne, które będzie powiązane z dzisiejszą datą miało miejsce ponad 2 tys. lat temu w starożytnym Egipcie, a dokładniej w roku 30 p.n.e. To właśnie w dniu 12 sierpnia, po tym gdy do Egiptu wkroczyły wojska Oktawiana, Kleopatra, najpiękniejsza władczyni w dziejach pojęła że w żaden sposób nie uda jej się utrzymać niezależności królestwa, a jej dzieci nigdy nie przejmą po niej władzy. Postawiona w sytuacji bez wyjścia postanawia odebrać sobie życie. Nawet w akcie ostatecznej desperacji królowa zwana Córą Bogów zachowała najwyższą klasę godną samej bogini. Kleopatra pozwoliła, aby ukąsił ją jadowity wąż, co skutecznie pozbawiło ją życia. Była ostatnią królową Egiptu z grackiej linii Ptolemeuszy, kochanką Marka Antoniusza oraz samego Juliusza Cezara.

Niemal tysiąc lat temu, w 1099 roku odbyła się I wyprawa krzyżowa. Pamiętna krucjata dała początek serii najbardziej niechlubnych wydarzeń w dziejach Kościoła Katolickiego. Nastały czasy, w których wierni papieżowi i rządni bogactwa rycerze zalali bliski wschód niszcząc i rozkradając wszystko, co miało jakąkolwiek wartość. Do dziś trwają spory historyków o to ile osób mogło zginąć w imię miłosiernego Boga. 12 sierpnia krzyżowcy biorący udział w I krucjacie stoczyli zwycięską bitwę z dziesięciotysięczną armią Egipcjan pod Askalonem.

12 sierpnia 1271 roku to data szczególnie istotna dla Francuzów. Tego dnia odbyła się uroczysta koronacja Filipa III Śmiałego, który oficjalnie został królem Francji.

Również w polskiej historii nie brakuje ważnych wydarzeń związanych z dzisiejszym dniem. W roku 1308 Lidzbark Warmiński otrzymał prawa miejskie. Miejscowość ta od 1350 roku aż do XIX wieku będzie stolicą Warmii oraz jej największym miastem. 25 lat później Lidzbark Warmiński stanie się także centrum wiary i kultury w Rzeczypospolitej Obojga Narodów i zasłynie jako „Perła Warmii”.

W 1654 roku, w czasie trwającej długiej tzw. IV wojnie polsko-rosyjskiej to właśnie 12 sierpnia wojska litewskie zwyciężą w bitwie pod Szkłowem. W tym samym czasie na ziemiach Polski setki tysięcy osób z przerażeniem obserwować będą całkowite zaćmienie Słońca.

12 sierpnia 1944 roku był 12. dniem powstania warszawskiego. Winston Churchill po raz kolejny zwrócił się z depeszą do Józefa Stalina, w której pytał o pomoc dla powstańców. Niestety ani premier Wielkiej Brytanii, ani tym bardziej powstańcy nigdy nie doczekali się odpowiedzi. Tego dnia polski generał i żołnierz AK Antoni Chruściel ps. „Monter” wydał słynny rozkaz nr 15, w którym informował powstańców, że wszystkie kobiety, które w czasie konspiracji złożyły przysięgę i wstąpiły w szeregi Armii Krajowej są oficjalnie żołnierzami AK.

Dziewięć lat temu, 12 sierpnia 2011 roku na stacji kolejowej Baby koło wsi Kiełczówka doszło do katastrofy kolejowej. W wyniku wykolejenia pociągu pasażerskiego relacji Warszawa Wschodnia-Katowice zginął 52-letni mężczyzna, a 81 osób zostało rannych. Wśród nich była 63-latka, która w krótkim czasie od wypadku na skutek odniesionych obrażeń zmarła w szpitalu

Karty historii pokazują, że nie tylko czasy wojny pełne są tragedii i masowej śmierci. W 2013 roku, dnia 12 sierpnia zginęło 16 osób zginęło, a 35 zostało rannych w samobójczym zamachu bombowym na kawiarnię w mieście Balad w Iraku. Dwa lata później tego samego dnia w kolejnym zamachu terrorystycznym zginęły 173 osoby i aż 797 zostało rannych w serii eksplozji na terenie portu w chińskim Tiencinie.

Osoby urodzone 12 sierpnia

12 sierpnia 1503 roku na świat przyszedł Chrystian III Oldenburski, król Danii oraz Norwegii, który rządził Skandynawią aż do swojej śmierci w 1559 roku.

Sto lat później w roku 1604 w Japonii urodził się Iemitsu Tokugawa, trzeci szogun z dynastii Tokugawa, który przez niemal 50 lat zarządzał feudalną Japonią.

12 sierpnia 1857 to również data narodzin Hipolita Oleszyńskiego, pierwszego polskiego badacz Pisma Świętego.

Tego dnia, jednak w roku 1860 w Austrii na świat przyszła także Klara Hitler, matka Adolfa Hitlera. Zmarła w 1907 roku, czyli na długo przed puczem orz objęciem władzy przez jednego z najbardziej przerażających dyktatorów w dziejach.

W okresie 20-lecia międzywojennego, 12 sierpnia 1916 roku urodziła się Antonina Wyrzykowska, polska działaczka społeczna. Została utytułowana jako Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, co jest najwyższym cywilnym odznaczeniem izraelskim przyznawanym osobom o innej narodowości niż żydowska.

Pieszy kontra hulajnoga. Nocna awantura w Krakowie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki