Dronem sprawdzą skład dymu! „Eko patrol” elbląskiej straży miejskiej rośnie w siłę!

2020-07-31 13:47 Krzysztof Wójcik
Nowy pojazd elbląskiej straży miejsckiej posłuży do transportu specjalnego drona!
Autor: Straż Miejska w Elblągu Nowy pojazd elbląskiej straży miejsckiej posłuży do transportu specjalnego drona!

Straż Miejska w Elblągu pozyskała nowy pojazd specjalistyczny do swojej floty. To pozyskany ze zasobów Urzędu Miejskiego samochód, którego przystosowanie do wymogów specjalistycznej formacji wcale nie było takie proste. Nie było również tanie, jednak tak przygotowany pojazd pozwoli funkcjonariuszom „Eko patrolu” przewozić nim specjalnego drona.

W Elbląskiej Straży Miejskiej pojawił się nowy pojazd. Nissan Navara zszedł z taśmy produkcyjnej w 2012 roku i wcześniej służył jako służbowy samochód Urzędu Miejskiego w Elblągu (użytkowany przez Elbląski Park Technologiczny). Straż Miejska pozyskała auto właśnie z zasobów UM Elbląg.

Zakup pojazdu to jednak nie wszystko. Aby mógł być wykorzystany jako radiowóz, należało go przygotować zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami. Nie jest to jednak takie proste, jak mogłoby się wydawać. Pierwotnie samochód był bowiem biały i w niczym nie przypominał specjalistycznego wozu strażników miejskich.

Początkowo został więc oklejony srebrnym kolorem, oraz doklejono mu emblematy Straży Miejskiej w Elblągu, czyli napisy „Straż Miejska” oraz „EKO PATROL”. Został także doposażony w środki łączności i sygnalizację świetlno-dźwiękową. Łączny koszt przygotowania pojazdu to niemal 17 500 złotych, a środki na ten cel pozyskano z funduszy Urzędu Miejskiego pochodzących z tytułu opłat i kar środowiskowych.

Radiowóz ten przeznaczony jest także do bezpiecznego przewożenia nowoczesnego drona antysmogowego. To właśnie jego strażnicy miejscy z „Eko patrolu” używają do kontrolowania składu dymu, który wydobywa się z domowych kominów. Niezawodny sprzęt bez problemu ustali, czy gospodarstwo domowe nie utylizuje śmieci na własną rękę w sposób niedozwolony. Za spalanie odpadów, szczególnie wykonanych z tworzyw sztucznych grozą wysokie kary!

Nowy radiowóz jest także przystosowany do przewożenia sprzętu zapewniającego bezpieczne zabezpieczanie i transport ptaków, ssaków oraz gadów.

Poza tym auto służyć będzie do realizacji codziennych zadań straży miejskiej, polegających na dbaniu o porządek publiczny na terenie miasta.

W chwili obecnej w Straży Miejskiej w Elblągu pracuje 25 osób i posiadamy 3 pojazdy służbowe.

Wodospad na kieleckiej Kadzielni znów dostępny dla odwiedzających

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.