Co oznacza wycie syren w Elblągu? Upamiętnienie 76. rocznicy Powstania Warszawskiego

i

Autor: Pixabay Co oznacza wycie syren w Elblągu? Upamiętnienie 76. rocznicy Powstania Warszawskiego

W Elblągu zawyją syreny alarmowe! Jaki jest tego powód? [01.08.2020 r.]

2020-08-01 15:22

1 sierpnia o 17:00 w Elblągu nadany zostanie sygnał alarmowy przy pomocy rozlokowanych na terenie miasta syren. Dlaczego miasto zdecydowało się na ten krok? Co oznacza wycie syren? Ich użycie ma posłużyć m.in. do treningów i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania, ale główna przyczyna jest zgoła odmienna. Rozwiązaniem zagadki jest data 1 sierpnia – 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.

Od powstania warszawskiego minęło już wiele dekad, a dokładnie 76 lat. Jak co roku władze Elbląga planują uroczystości upamiętniające naszych poległych rodaków.

Prezydent Elbląga Witold Wróblewski oraz przewodniczący Rady Miejskiej Antoni Czyżyk zapraszają na obchody 76. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego.

Obchody 76. rocznicy Powstania Warszawskiego w Elblągu

Uroczystości odbędą się tradycyjnie 1 sierpnia w sobotę o 17:00 przed Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego zlokalizowanym na Skwerze Rotmistrza Pileckiego przy ul. gen. Stefana Grota-Roweckiego.

W programie uroczystości przewidziane jest odegranie hymnu państwowego Rzeczpospolitej Polskiej, przemówienia okolicznościowe, a także apel pamięci, salwa honorowa i składanie kwiatów pod pomnikiem.

Dla upamiętnienia 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia o 17:00 w mieście nadany zostanie sygnał alarmowy. Użycie syren posłuży także w do treningów i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania.

Urząd Miejski w Elblągu prosi o zachowanie obowiązujących zasad higieny i bezpieczeństwa.

Powstanie Warszawskie 1 sierpnia 1944 roku

1 sierpnia mija dokładnie 76 lat od wydarzeń, jakie rozegrały się między sierpniem, a październikiem 1944 roku. To niewątpliwie największe zorganizowane wystąpienie zbrojne polskiego narodu przeciwko wojskom niemieckim.

Zorganizowane 1 sierpnia 1944 roku powstanie to największa operacja militarna zorganizowana przez Armię Krajową. Walki na ulicach Warszawy trwały ponad dwa miesiące, bo aż do 3 października tegoż roku. Zginęło wówczas około 16 tys. Polaków, blisko 20 tys. zostało rannych, a niemal 15 tys. trafiło do niemieckiej niewoli.

Powstanie Warszawskie. Groby młodych powstańców. Niezapomniani

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają