Policja [zdjęcie ilustracyjne]

i

Autor: Pixabay.com

Elbląg: Zostałeś objęty kwarantanną? Policjanci sprawdzą, czy nie wychodzisz z domu!

2020-03-19 10:32

Sytuacja w jakiej się znaleźliśmy w związku z epidemią koronawirusa, wymaga wdrożenia specjalnych, nieznanych dotąd procedur. Jedną z nich jest ścisły nadzór policji nad osobami objętymi kwarantanną domową. Dla jednych to konieczność, na którą się godzą. Ma nam zapewnić bezpieczeństwo. Inni postrzegają to jako wstęp do totalnej inwigilacji w państwie policyjnym. Jak poświęca się wolność w imię bezpieczeństwa?

Zgodnie z przepisami, umundurowani policjanci mają obowiązek przynajmniej raz na dobę sprawdzić, czy osoby objęte kwarantanną znajdują się w wyznaczonym miejscu oraz czy nie potrzebują pomocy. Policjanci nie wchodzą do mieszkań, a nawiązują jedynie kontakt (zwykle telefoniczny) z taką osobą. Mają także prawo potwierdzić jej obecność w tym miejscu, np. prosząc o wyjrzenie przez okno. Tego typu działania policji mają być wsparciem dla służby sanitarnych.

Policjanci kontrolujący ludzi w ich domach mają posiadać odpowiednie przeszkolenie i być wyposażeni w indywidualne środki ochrony. Dzięki temu zminimalizowane jest ryzyko rozprzestrzenienia patogenu w razie konieczności podjęcia interwencji wobec osoby objętej kwarantanną.

Zobacz jak kontrolę mieszkańców przeprowadza olsztyńska policja:

Nadzór prowadzą wyłącznie umundurowani funkcjonariusze, korzystający jedynie z oznakowanych radiowozów!

Co ważne, powiadomienie nas, że zostaliśmy objęci kwarantanną, niezależnie od sposobu powiadomienia, jest wiążące prawnie.

– Policjanci sprawdzają regularnie i zbierają informacje o tym, czy osoba objęta decyzją o kwarantannie stosuje się do postanowień tej decyzji. Jeśli okaże się, że nie, to informacja taka zostanie przekazana do Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który jest organem władnym do nałożenia na taką osobę kary, która może wynosić nawet 5000 zł. Ponadto wobec takiej osoby prowadzone będą czynności w związku z popełnieniem przez nią wykroczenia z art. 116 kw. Mandat za takie wykroczenie może wynosić nawet 500 zł – ostrzega Komenda Miejska Policji w Elblągu.

Policjanci kontrolują także przedsiębiorców. Jeśli nie stosują się do nałożonych na nich ograniczeń w związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego poniosą oni karę nawet do 8 lat więzienia. Wysokość kary jest zależna od okoliczności.

Kara może spotkać także zakażoną osobę, która oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać. Grozi za to nawet rok odsiadki.

Posłuchaj, jak chronić się przed koronawirusem. Takie są zalecenia WHO. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Policja przypomina, że największym zagrożeniem jest niewłaściwe postępowanie, które pośrednio może przyczynić się nawet do czyjejś śmierci.

TU KUPISZ "Super Express" w trakcie kwarantanny!

Koronawirus Raport

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki