Elbląska olimpijka Helena Pilejczyk obchodzi 89 urodziny! Wszystkiego najlepszego!

2020-04-01 14:41 Krzysztof Wójcik
Helena Pilejczyk
Autor: Centrum Spotkań Europejskich Światowid

Olimpijka i Honorowa Obywatelka Elbląga, Helena Pilejczyk, obchodzi dzisiaj 89 urodziny. W tym roku mija także 60 lat od pamiętnego wyścigu łyżwiarskiego, który sprawił, że zawodniczka na trwałe wpisała się do kanonu polskiego sportu zimowego. Jubilatka otrzymała list gratulacyjny od prezydent Elbląga, Witolda Wróblewskiego.

Helena Pilejczyk urodziła się 1 kwietnia 1931 r. Nie od razu pokochała łyżwiarstwo. Początkowo swoją przyszłość wiązała z siatkówką, później z lekkoatletyką. Wkrótce potem zaczęła uprawiać łyżwiarstwo szybkie.

Jej kariera sportowa była pełna sukcesów. Ustanowiła 48 rekordów Polski, tytuł mistrzyni Polski zdobyła 37 razy. Jednak największy sukces osiągnęła w 1960 roku. W styczniu tamtego roku zasłynęła zdobywając srebrny medal w odbywających się w Szwecji mistrzostwach świata w łyżwiarstwie szybkim, a już miesiąc później stanęła na olimpijskim podium.

Koniec czynnej kariery zawodniczej nie oznaczał dla olimpijki końca przygody z łyżwiarstwem. Helena Pilejczyk jako trener wychowała wielu znakomitych zawodników, którzy, idąc w jej ślady, zdobywali medale i ustanawiali kolejne rekordy.

Posłuchaj, jak dbać o dłonie w obliczu koronawirusa. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Dokładnie 60 lat temu, w amerykańskiej miejscowości Squaw Valley elbląska zawodniczka wywalczyła brązowy medal na igrzyskach olimpijskich w wyścigu łyżwiarek szybkich na 1500 metrów. To jeden z 22 medali zdobytych dotychczas przez polskich olimpijczyków na zimowych igrzyskach.

– Jest dla nas zaszczytem, że swoje życiowe losy związała Pani z Elblągiem, tutaj rozwijała swój talent sportowy, a po zakończeniu czynnej kariery sportowej dzieliła się wiedzą i przekazywała kolejnym pokoleniom miłość do sportu – napisał prezydent Elbląga, Witold Wróblewski, w liście do Heleny Pilejczyk.

W czerwcu 2002 roku Rada Miejska w Elblągu nadała pani Helenie Pilejczyk tytuł Honorowego Obywatela Elbląga. Olimpijka została odznaczona także Srebrnym i Brązowym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe, a także Krzyżem Kawalerskim oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Życzymy Pani Helenie wszystkiego najlepszego!

TU KUPISZ "Super Express" w trakcie kwarantanny!