Gdzie będą punkty masowych szczepień w Elblągu? Prezydent podjął decyzję

szczepionka AstraZeneca
Autor: SHUTTERSTOCK

Prezydent Elbląga Witold Wróblewski poinformował, że punkty masowych szczepień samorząd w Elblągu przygotował w hali widowiskowo-sportowej przy ulicy Grunwaldzkiej. Wróblewski przewiduje, że zaszczepione będzie w tych punktach 3,5 tys. osób tygodniowo. Punkty w hali będą gotowe do szczepień od 19 kwietnia. W mieście jest 18 punktów szczepień w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej i 4 w bursie przy ulicy Komeńskiego, gdzie szczepienia wykonuje personel szpitala miejskiego.

Podczas konferencji prasowej prezydent Elbląga Witold Wróblewski podkreślił, że samorząd zaczął przygotowania do organizacji takich punktów już przed Wielkanocą, aby zwiększyć dostępność mieszkańców miasta do szczepień. – Chodzi o to, by zapewnić jak największą przepustowość, przy jednoczesnym spełnienia warunków sanitarnych. Jedyną niewiadomą jest liczba szczepionek, która dostaniemy – powiedział Wróblewski. Obecnie w Elblągu szczepi się ok. 2 tys. osób tygodniowo. Liczba zaszczepionych zależy od dostaw szczepionek.

Samorząd wyznaczył halę MOSiR przy ul. Grunwaldzkiej na punkty masowych szczepień, ze względu na jej dużą powierzchnię, zaplecze w postaci dodatkowych pomieszczeń oraz hol, które będą spełniać rolę poczekalni. Wokół są też duże parkingi umożliwiające dobrą komunikację.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Rozogi: "Policjant roku" obrabował bank. Kumplom po fachu wymykał się przez miesiąc [ZDJĘCIA]

Prezydent Wróblewski powiedział, że plan zakłada utworzenie w hali przy ul. Grunwaldzkiej 6 punktów szczepień, które umożliwią zaszczepienie 3,5 tys. pacjentów tygodniowo. Dodał, że punkty będą czynne w godz. 8-18, aby umożliwić osobom pracującym zaszczepienie się w godzinach popołudniowych. Punkty w hali będą gotowe do szczepień od 19 kwietnia. Organizacja punktów jest finansowana z budżetu samorządu.

Według danych przekazanych przez wiceprezydenta Elbląga Michała Missana, do tej pory zaszczepiło się ok. 20 proc. dorosłej populacji miasta.

Dyrektor szpitala miejskiego w Elblągu Mirosław Gorbaczewski poinformował, że w lecznicy przebywa na oddziałach covidowych 160-170 pacjentów. – Liczba chorych nie zmniejsza się. Kadra jest przeciążona, ale każdy pacjent ma zapewnioną opiekę – wyjaśnił. Gorbaczewski dodał także, że kadrę medyczną szpitala w Elblągu wspiera 5 lekarzy zza wschodniej granicy, a szpital stara się o sprowadzenie jeszcze dwóch medyków.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Barczewo: Były burmistrz "wypił piwo i wsiadł za kółko". Uszkodził dwa samochody

Krystyna Ptok, szefowa OZZPiP: Szpitale nie są bezpieczne [Super Raport]