Internetowi oszuści podszywają się pod kurierów! Sprzedający stracili drogi sprzęt!

2020-05-07 12:47
Paczka kurierska [zdjęcie ilustracyjne]
Autor: Pixabay Paczka kurierska [zdjęcie ilustracyjne]

Nie raz pisaliśmy już o kreatywności i przebiegłości oszustów. Omawialiśmy oszustwa na kwarantannę, na wnuczka czy na BLIK-a. Jednak przestępcom pomysłów nie brakuje. Policjanci z Elbląga oraz z Pasłęka odnotowali dwa przypadki oszustw polegających na podaniu się za kuriera. Ich ofiarami padli internetowi sprzedawcy.

Oszustwa polegające na podszywaniu się pod kurierów nie są żadną nowością. Choć poszczególne typy wyłudzenia wciąż ewoluują i zyskują na kreatywności, tego typu przestępstwa są dobrze znane policji.

Oszuści najpierw zamawiają drogie sprzęty elektroniczne u sprzedawców z portali aukcyjnych ogłoszeniowych, później, podając się za przewoźnika znanej firmy kurierskiej odbierają gotową do wysyłki paczkę od nadawcy.

Kluczowy dla oszustwa na fałszywego kuriera jest wybór przesyłki pobraniowej. Oznacza to, że kupujący nie ponosi żadnych opłat z góry. Uwiarygodnieniem tożsamości rzekomego kuriera jest podrobiony list przewozowy, co, jak się okazuje, nie jest wcale takie trudne. Wszystkie dane oszust otrzymuje przecież składając zamówienie na portalu aukcyjnym.

Koronawirus. Posłuchaj, jakie przedmioty trzeba dezynfekować. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Dwa zgłoszone przypadki oszustwa na kuriera miały miejsce w Elblągu i Pasłęku. W jednym przypadku sprzedający pozbył się w ten sposób drogiego laptopa, w drugim inny zbywca stracił wysokiej klasy aparat fotograficzny.

Schemat działania zawsze pozostaje ten sam. Do sprzedawcy podjeżdżał oszust, który podszywał się pod kuriera popularnej firmy. Podsuwał fałszywy list przewozowy Wpłata miał być sfinalizowana za pobraniem. Pokrzywdzone osoby to mieszkańcy Elbląga i Pasłęka.

Policja apeluje o ostrożność i dokładne weryfikowanie wiadomości od kupujących i kurierów. Poświęcenie kilku sekund na zweryfikowanie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może uratować nas przed utratą sprzętu i pieniędzy.

Super Raport 6 V (goście: Kosiniak-Kamysz, Giertych)