Bezpłatne usuwanie azbestu. Gorzowianie mogą składać wnioski. Jak? Gdzie?

2020-01-27 15:17 MGA
Azbest
Autor: Archiwum UM / www.gorzow.pl

Oficjalnie pieniędzy jeszcze nie ma, ale mieszkańcy mogą już występować z wnioskami. Chodzi o usuwanie wyrobów zawierających azbest np. z prywatnych posesji.

Urzędnicy nie wiedzą na razie czy w tym roku Gorzów dostanie dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Decyzja ma zapaść w ciągu kilku dni. Szanse są jednak duże i mieszkańcy mogą już składać wnioski. To od ich ilości będzie zależało ile ewentualnie pieniędzy otrzyma miasto.

Gorzowianie, którzy na swoich posesjach mają azbest lub wiedzą gdzie się znajduje mogą się ubiegać o jego usunięcie.

- Przypomnę, że oprócz usunięcia wywozimy na składowisko. Z tym że jeśli chodzi o pokrycie dachowe to jest już w gestii mieszkańca czy podmiotu, który posiada nieruchomość. Na razie nie mamy informacji, ze tych środków, tego dofinansowania nie będzie, wiec liczymy, ze jednak się znajdą - powiedziała Natalia Chyża, dyrektor gorzowskiego Wydziału Ochrony Środowiska.

Wnioski o usuwanie azbestu można składać w Wydziale ochrony Środowiska znajdującym się w budynku Urzędu Miasta przy ul. Myśliborskiej. Tam też można uzyskać więcej informacji na ten temat.

Azbest najczęściej był stosowany jako pokrycia dachów i elewacji, ale także w formie płytek podłogowych oraz różnego rodzaju rur. Wdychane pyłki materiału powodują choroby płuc, m.in. pylice.