Gorzów chce mniej płacić za PRĄD. Czy powstaną miejskie farmy fotowoltaiczne

2020-01-24 18:08 em
panele słoneczne
Autor: brak danych Czy Gorzów będzie mieć miejskie panele słoneczne.

W ubiegłym roku Gorzów za dostawę energii elektrycznej do urzędu i miejskich placówek m.in. szkół i przedszkoli zapłacił o 70 procent więcej niż w 2018 roku. W tym roku będzie podobnie. - Zastanawiamy się jak obniżyć koszty - mówi Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

Podwyżka opłat za prąd mocno dotknęła samorządy w całej Polsce. Urzędnicy wprawdzie liczą na rekompensaty rządowe ale i tak zastanawiają się jak obniżyć koszty W Gorzowie jednym z pomysłów jest budowanie farm fotowoltaicznych na obiektach miejskich. 

- Szukamy rozwiązań, być może sami będziemy na swoich obiektach montować instalacje fotowoltaiczne tak by szkoły czy przedszkola były samowystarczalne jeżeli chodzi o energie elektryczną bo wzrost cen był dla nas przepotężny - mówi Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

Panele fotowoltaiczne przekształcają energię słoneczną w prąd. Najlepiej montować je na dachach skierowanych na południe i nachylonych pod kątem 35 stopni.

Budowa jednej farmy to koszt nawet kilku milionów złotych ale według ekspertów inwestycja zwraca się po kilku latach. Można także starać się o dofinansowanie takich inwestycji. Czy farmy powstaną w Gorzowie? Do tematu będziemy wracać.