Gorzów: Koronowirus w GRH! Rynek NA RAZIE działa normalnie

2020-07-31 13:00 Kły
Gorzów GRH1
Autor: coola Rynek przy Jerzego w Gorzowie.

W tym tygodniu gorzowski sanepid potwierdził pozytywny wynik na COVID-19 u pracownika Gorzowskiego Rynku Hurtowego. Trwa ustalanie osób, z którymi miał kontakt. Prawdopodobnie zarażonych będzie więcej.

Mężczyzna przebywa w gorzowskim szpitalu, a służby sanitarne tworzą listę mieszkańców, którzy mogli mieć z nim styczność. Nie jest to łatwa sprawa, bo pracownik GRH zajmował się pobieraniem opłat od sprzedawców. Na ryneczku przy Jerzego w cztery dni tygodnia handluje kilkudziesięciu hodowców warzyw i owoców. Są to także rolnicy z okolic Gorzowa. Ci z kolei mają kontakt z kupującymi.

- Są ustalani mieszkańcy, którzy mieli z nim kontakt. Sanepid kieruje je na kwarantanne. Działania są w toku, na razie nie podajemy żadnych liczby - przekazuje Katarzyna Wojciechowska z biura wojewody lubuskiego.

Na targowisku cały czas obowiązuje reżim sanitarny czyli noszenie maseczek i rękawiczek oraz dezynfekcja rąk. Gorzowscy urzędnicy są w kontakcie z służbami sanitarnymi i działają zgodnie z ich wytycznymi.

Gorzów GRH2
Autor: materiały UM Gorzów Warzywa ale też owoce są sprzedawne na Zawarciu.

- Staramy się postępować racjonalnie, ograniczać ryzyko, ale też nie wywoływać niepotrzebnego niepokoju. Do miasta należy decyzja i na dzisiaj rynek jest otwarty. Dalsze kroki będziemy podejmować w oparciu o dane z badań i ewentualnie oceny sytuacji sanepidu - mówi Wiesław Ciepiela z gorzowskiego ratusza.

Najnowsze dane z piątku (31.07) to 11 nowych przypadków zarażeń w Lubuskiem z powiatów m.in. słubickiego, strzelecko-drezdeneckiego, świebodzińskiego oraz nowosolskiego  Jest też kolejna- 10 już ofiara wirusa. To 91-latka z powiatu wschowskiego. Dotychczasowy bilans to 401 osób z koronawirusem, w tym prawie 190 wyleczonych.