Wirus RSV atakuje małe dzieci

i

Autor: pixabay.com Wirus RSV atakuje małe dzieci. Dramatyczna sytuacja w szpitalach - zdjęcie poglądowe

Groźny wirus atakuje maleńkie dzieci! Całowanie wzbronione

2021-10-13 13:30

Wirus RSV sieje spustoszenie w polskich szpitalach! W dobie epidemii koronawirusa niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie RSV jest odpowiedzialny za infekcje dróg oddechowych wśród najmłodszych. Oddziały zakaźne w niektórych szpitalach są przepełnione! Czy wirus RSV jest groźny? Jakie są jego objawy? I dlaczego matki nie powinny całować swoich pociech? Szczegóły na se.pl.

Wirus RSV atakuje! Oddziały zakaźne w szpitalach przepełnione

Wirus RSV powoduje poważne infekcje dolnych dróg oddechowych. Szczególnie narażone są dzieci poniżej drugiego roku życia. Choć w Polsce wciąż najwięcej mówi się o epidemii koronawirusa, to właśnie RSV w ostatnim czasie budzi jeszcze większy niepokój wśród lekarzy. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Oddział Dziecięcy z Pododdziałem Neurologii Dziecięcej gorzowskiego szpitala przeżywa oblężenie za sprawą rosnącej liczby infekcji wywołanych tym wirusem. Rzeczniczka Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Agnieszka Wiśniewska powiedziała, że RSV jest szczególnie groźny dla dzieci poniżej drugiego roku życia, bowiem  w ich przypadku może szybko doprowadzić do zapalenia oskrzelików i płuc. - Takie niepokojące zjawisko na naszym oddziale obserwujemy od kilku dni. Dzieci zakażone wirusem RSV zajmują już większość łóżek na naszym oddziale. Niemowlęta przechodzą kontakt z wirusem znacznie gorzej niż dzieci kilkuletnie. U niektórych z naszych pacjentów konieczne było zastosowanie wysoko przepływowej terapii tlenowej, a nawet pomocy respiratora - mówi rzeczniczka placówki. Trudna sytuacja panuje również na oddziale obserwacyjno-zakaźnym w szpitalu św. Józefa w Poznaniu. - W tym roku mamy do czynienia ze szczególną sytuacją, kiedy już tak wcześnie, na początku jesieni, cały szpital jest przepełniony i dominują infekcje dróg oddechowych - powiedziała w rozmowie z TVN 24 doktor habilitowana nauk medycznych Ewelina Gowin, specjalizująca się w chorobach zakaźnych.

Wirus RSV - co to jest? Jakie ma objawy? Jak się można zarazić?

Lekarze mówią, że wirus RSV niegdyś atakował dzieci głównie pod koniec jesieni. Teraz jednak wrócił ze zdwojoną siłą. Jakie są jego objawy? Warto zacząć od tego, że RSV przenosi się drogą kropelkową. Dzieci zarażają się w przedszkolach i żłobkach. U dorosłych oraz starszych dzieci wirus powoduje objawy podobne do przeziębienia, czyli katar, kaszel, ból gardła. Najgroźniejszy jest jednak dla dzieci poniżej 2. roku życia. - Starsze dzieci mają katar, kaszel, młodsze najpierw też mają katar, ale potem zaczynają mieć duszący kaszel, masowo trafiają do szpitala, gdzie wymagają tlenoterapii, płynoterapii. Zawsze RSV był bardzo groźny dla najmłodszych, kilkumiesięcznych dzieci, ale teraz mamy do czynienia z niezwykłą skalą tego zjawiska, chorują całe rodziny - mówi dr Magdalena Okarska-Napierała z Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jednym z objawów mogą być także duszności, trudności w oddychaniu. Medycy apelują, aby każdy niepokojący objaw zgłaszać lekarzowi. Przede wszystkim, gdy dziecko jest apatyczne, nie ma apetytu, gorączkuje. 

Sonda
Czy miałeś/miałaś do czynienia z wirusem RSV?

Wirus RSV. Matka ostrzega, by nie całować dzieci!

Jakiś czas temu pisaliśmy o przypadku malutkiego Sama. Ośmiomiesięczny chłopiec z Irlandii zakaził się wirusem RSV. Chłopiec trafił do szpitala. Jego mama Jeni Beattie zaczęła się interesować tym, jakie mogą być źródła zakażenia. Wyczytała, że można zarazić malucha na przykład przez pocałunki. - Tak wielu ludzi myśli, że mają prawo obcałowywać noworodka, a nie znają konsekwencji takiego zachowania - mówiła kobieta.

Czytaj koniecznie: Nie pozwalaj nikomu całować twojego dziecka! Matka noworodka ostrzega przed groźnym wirusem

Prof. Simon odpowiada na pytania dotyczące koronawirusa
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE