Już są i wkrótce wsiądą do nich pasażerowie! Nowe Impulsy na torach w Gorzowie [ZDJĘCIA]

2020-12-03 15:00 kły
gorzów impulsy1
Autor: coola Gorzowian wozić będą nowe pociągi.

To dwa nowoczesne składy, o których już wcześniej informowaliśmy. Pociągi w czwartek (3.12) pojawiły się na dworcu w Gorzowie, by je zaprezentować dziennikarzom. Mieszkańcy będą mogli z nich korzystać od 13 grudnia.

Impulsy 2 jeździć będą na trasie Kostrzyn - Gorzów - Krzyż - Poznań. Te połączenia wejdą do rozkładu jazdy w połowie grudnia. Tak ustalili, podpisując odpowiednią umowę, Urząd Marszałkowski i regionalny przewoźnik. Gorzowianie będą mogli skorzystać z ośmiu kursów.

- Przy remoncie linii kolejowej nr 450 odzyskacie państwo, po latach, świetność. T oznaczy, że będziecie mogli być na szlaku Berlin-Poznań-Trójmiasto. To jest ważne dla mieszkańców, ale także dla województwa i Gorzowa - mówi Artur Martyniuk, prezes Polregio.

gorzów impulsy2
Autor: coola Wewnątrz jest komfortowo i nowocześnie.

Nowe pociągi to trójczłonowe zespoły trakcyjne, które mogą osiągać maksymalnie 120 km/h. Na pokład może wejść maksymalnie 330 osób. Istotne jest to, że różnią się od tradycyjnych składów, bo są elektryczne.

- To jest duża zaleta. Nie ma już przekładni mechanicznej tylko elektryczna czyli pociąg może jechać po torach bez trakcji. Nie trzeba wymieniać wagonów. To też jest dla nas nowość, a jak będzie w eksploatacji to zobaczymy - opowiada Jacek Śmiałek, maszynista instruktor.

gorzów impulsy3
Autor: coola Urząd Marszałkowski nadal chce inwestować w nowe pociągi.

Impulsy wyposażone są w nowoczesny system audiowizualnej informacji , WIFI, gniazda do ładowania urządzeń elektronicznych, klimatyzację. Osiągają prędkość 120 km/h. Komfort podróży zapewniają wygodne fotele z rozkładanymi stolikami. Jest także przestronna toaleta z przewijakiem dla niemowląt. Składy dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Koszty dwóch nowych pociągów 38 milionów złotych. Umowa na obsługę połączeń kolejowych obejmuje 10 lat i opiewa na sumę miliarda złotych.