Lubniewice: Zamek znów czeka na zwiedzających. Udostępniono go po 25 latach

2020-08-02 10:50 em
Lubniewice
Autor: Dariusz Dutkiewicz Zamek w Lubniewicach.

Piękny zamek nad jeziorem jest jedną z największych atrakcji turystycznych Lubniewic. Niestety przez ostatnie ćwierć wieku jego właściciele i władze samorządowe nie mogli dojść do porozumienia i zamek nie był dostępny - wokół niego pojawił się płot. Teraz znów można go zwiedzać.

Burmistrz Lubniewic doszedł do porozumienia z właścicielem zamku i książę Jan Lubomirski - Lanckoroński zezwolił na wejście do obiektu. Zainteresowanie jest tak duże, że trzeba się wcześniej zapisać.

Trzeba zadzwonić do Urzędu Miasta i warto pamiętać, że trzeba to zrobić na kilka dni przed planowaną wizytą. Jednorazowo do obiektu może wejść 16 osób. Od poniedziałku do piątku wejście jest tylko jedno, o 11.00. W sobotę do dyspozycji są dwa terminy - o 10.00 i 11.15. Zwiedzanie trwa godzinę, każdej grupie towarzyszy przewodnik.

Lubniewice
Autor: Dariusz Dutkiewicz Zamek w Lubniewicach znów otwarty dla zwiedzających.

Nie wszędzie można wejść - zamknięta jest m.in. wieża. Przy okazji zwiedzający mogą wesprzeć remont zamku przekazując darowiznę.

Zamek został zbudowany w 1909 roku. Był okres, że funkcjonował tam hotel i restauracja. Piękny obiekt był też wykorzystywany przez filmowców. Kręcono w nim m.in. filmową biografię Michaliny Wisłockiej. Znana seksuolożka przyjeżdżała w czasie wakacji do Lubniewiec i mieszkała w zamku.