Międzyrzecz: To nie fatamorgana! Tylko najprawdziwsza opuszczona studnia gdzieś pod lasem

2020-04-06 19:17 DUT
Międzyrzecz
Autor: Dariusz Dutkiewicz To już prawdziwy rarytas.

I zgodnie z zabobonem, biada dziewczęciu, które w głąb by zajrzało. Dlatego nie ujawnimy, gdzie ten rarytas sprzed kilkudziesięciu, a może nawet i stu lat stoi.

Do historii filmu polskiego przeszła scena z ,,Samych Swoich'', kiedy to Witia Pawlak wraz z Jadźką Kargul spoglądają w głąb studni. I właśnie wtedy pada sakramentalny cytat. ,,Mówią, że dziewczyny nie powinny w studnię zaglądać. Spodobają się [topielcom] i koniec''.

Sprawdziliśmy i rzeczywiście kiedyś wierzono, że zwłaszcza dziewczyny, nie powinni zaglądać do studni, bowiem wtedy mogą paść ofiarą długowłosej topielicy, która wciągnie je do wody.

Międzyrzecz
Autor: Dariusz Dutkiewicz Do studni, na wszelki wypadek lepiej... nie zaglądać.

Choć nie ulega wątpliwości, że widok opuszczonej studni sprzed lat robi niezapomniane wrażenie. Tym bardziej, że w głębi widać czarne lustro wody. Brrr... Na dodatek z boku, jakby czekając na napełnienie po latach, zwisa na łańcuchu zardzewiałe wiadro.

W pobliżu widać resztki starego sadu, skąd wywnioskować można, że studnia raczej nie służyła wabieniu na zgubę młodych niewiast, tylko wodą z niej, kiedy nie znano zraszaczy, podlewano w czasach suszy rosnące tu drzewa.

No ale w dzisiejszych czasach widok to raczej niebywały. A i legendę o topielicach przy takim miejscu wnuczętom opowiedzieć można.