Pamiątkowe tablice o odkryciach archeologicznych w Gorzowie

2020-02-06 15:59 MGA
Sikorskiego
Autor: Archiwum redakcji Zabytki odkryto w trakcie prac na Sikorskiego

Specjalne szklane tabliczki miałyby się pojawić w kilku punktach miasta. Będą zawierały informacje o tym co udało się odkryć, na przykład podczas ostatnich prac remontowych. Tablice będą stały dokładnie w tych miejscach, w których dokonano odkrycia.

Na tabliczkach informacyjnych na pewno opisane zostaną bramy Santocka i Młyńska. Będą zdjęcia oraz opis dotyczący np. tego z którego wieku pochodzą. Sam pomysł ich utworzenia należy do radnych PO, którzy wystosowali w tej sprawie interpelację. Odpowiedź z miasta była pozytywna i tabliczki pamiątkowo-informacyjne na pewno się w Gorzowie pojawią. Nie wiadomo jednak kiedy dokładnie. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku, ale wszystko zależy od tego kiedy zakończy się remont ulicy Sikorskiego.

- Powinniśmy chwalić się tym co wykopano. Nie każdy pójdzie do muzeum na wystawę dlatego zostawmy pamiątkę w miejscu gdzie zostało to odkryte. Jeżeli ktoś przyjedzie do Gorzowa to będzie mógł się zatrzymać, przeczytać i zobaczyć, że to miasto jednak ma jakąś historię - przyznała radna Paulina Szymotowicz.

Przypomnijmy: zabytkową Bramę Santocką oraz fosę odkryto podczas prac remontowych na Sikorskiego w 2018 roku. Brama Santocka to jedna z trzech historycznych bram wjazdowych do miasta. Funkcjonowała do 1828 roku. Z kolei fosa, według szacunków archeologów, została zbudowana około 1257 roku, czyli wtedy kiedy powstało miasto. Oba zabytki zostały ponownie zasypane. Teraz pamięć o nich będzie utrwalona na tabliczkach.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE