Sikorskiego

i

Autor: Archiwum redakcji Zabytki odkryto w trakcie prac na Sikorskiego

Pamiątkowe tablice o odkryciach archeologicznych w Gorzowie

2020-02-06 15:59

Specjalne szklane tabliczki miałyby się pojawić w kilku punktach miasta. Będą zawierały informacje o tym co udało się odkryć, na przykład podczas ostatnich prac remontowych. Tablice będą stały dokładnie w tych miejscach, w których dokonano odkrycia.

Na tabliczkach informacyjnych na pewno opisane zostaną bramy Santocka i Młyńska. Będą zdjęcia oraz opis dotyczący np. tego z którego wieku pochodzą. Sam pomysł ich utworzenia należy do radnych PO, którzy wystosowali w tej sprawie interpelację. Odpowiedź z miasta była pozytywna i tabliczki pamiątkowo-informacyjne na pewno się w Gorzowie pojawią. Nie wiadomo jednak kiedy dokładnie. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku, ale wszystko zależy od tego kiedy zakończy się remont ulicy Sikorskiego.

- Powinniśmy chwalić się tym co wykopano. Nie każdy pójdzie do muzeum na wystawę dlatego zostawmy pamiątkę w miejscu gdzie zostało to odkryte. Jeżeli ktoś przyjedzie do Gorzowa to będzie mógł się zatrzymać, przeczytać i zobaczyć, że to miasto jednak ma jakąś historię - przyznała radna Paulina Szymotowicz.

Przypomnijmy: zabytkową Bramę Santocką oraz fosę odkryto podczas prac remontowych na Sikorskiego w 2018 roku. Brama Santocka to jedna z trzech historycznych bram wjazdowych do miasta. Funkcjonowała do 1828 roku. Z kolei fosa, według szacunków archeologów, została zbudowana około 1257 roku, czyli wtedy kiedy powstało miasto. Oba zabytki zostały ponownie zasypane. Teraz pamięć o nich będzie utrwalona na tabliczkach.