Próba gwałtu na dwóch małych chłopcach w Kostrzynie nad Odrą to „fake news”. Policja dementuje plotki

2022-05-12 12:04
Lubuscy policjanci ostrzegają przed pojawiającymi się w internecie fake newsami
Autor: mat. policji Lubuscy policjanci ostrzegają przed pojawiającymi się w internecie "fake newsami"

W ostatnich dniach w mediach społecznościowych pojawiła się informacja, jakoby w Kostrzynie nad Odrą dwóch obywateli Ukrainy miało próbować zgwałcić dwóch małych chłopców. Lubuska policja stanowczo zaprzecza tym doniesieniom. „Taka sytuacja nie miała miejsca” - podkreśla podinsp. Marcin Maludy z KWP w Gorzowie Wielkopolskim.

W mediach społecznościowych pojawiła się kolejna fałszywa informacja dotycząca uchodźców z Ukrainy. Tym razem do bulwersującego zdarzenia miało dojść w Kostrzynie nad Odrą. Według informacji kolportowanych w internecie, dwóch obywateli Ukrainy miało próbować zgwałcić w tym mieście dwóch małych chłopców. Tymi niepokojącymi informacjami zainteresowali się lubuscy policjanci.

ZOBACZ TEŻ: W biały dzień napadł kobietę w centrum miasta. Szokujące sceny w Zielonej Górze [WIDEO]

- Mimo że nie mieliśmy informacji i sygnałów w tej sprawie, to policjanci dokładnie sprawdzili, czy do takiego zdarzenia doszło. Taka sytuacja nie miała jednak miejsca - podkreśla podinsp. Marcin Maludy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim.

Bulwersująca informacja po raz kolejny okazała się fake newsem. Nie tak dawno – w połowie kwietnia – na Facebooku pojawił się przejmujący wpis o rzekomym zgwałceniu dziewczynki w Międzyrzeczu i prowadzonych przez policję poszukiwaniach niebezpiecznego gwałciciela. Informacja ta również okazała się fałszywa.

Fałszywa informacja, która nie odzwierciedla opisywanych zdarzeń, ma zawsze konkretny cel - wywołać strach i niepokój społeczny. Spowodować zmianę postawy i wzbudzić negatywne postrzeganie konkretnych osób, grup społecznych, czy też narodów. Nie wierzmy takim przekazom i zawsze weryfikujmy ich treść, bo często nie są prawdziwe. Są to współczesne metody działania, które określone grupy osób wykorzystują niejednokrotnie do siania niepokoju społecznego - tłumaczą policjanci.

Sonda
Czy wierzysz we wszystko, co przeczytasz w socialmediach?
W biały dzień napadł na kobietę na ulicy. Szokujące sceny w Zielonej Górze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE