Rowerzyści BEZPIECZNIEJSI na Kostrzyńskiej w Gorzowie. Pomocą służą barierki [FOTO]

2020-07-30 11:55 Kły
Gorzów barierki kosztrn1
Autor: mz Parkan chroni cyklistów przed tramwajem.

Cały czas trwa remont drogi wyjazdowej na Kostrzyn. Prace zmierzają ku końcowi. W ramach modernizacji powstała ścieżka rowerowa, a na pewnym jej fragmencie zamontowano metalową przegrodę. Pojawiła się ona, chociaż miało jej tam nie być...

Historia zawiła, ale z pozytywnym zakończeniem. Zaczęła się w grudniu ubiegłego roku, gdy gorzowska radna Paulina Szymotowicz zaapelowała o zamontowanie balustrady na ul. Kostrzyńskiej. Odpowiedź urzędników była odmowna, bo według nich barierki ograniczałyby widoczność mieszkańcom.

Jednak metalowe poręcze pojawiły się- na odcinku około stu metrów w dość newralgicznym miejscu, bo przy Miejskim Zakładzie Komunikacji, gdzie między ścieżką a torowiskiem jest kilkucentymetrowy uskok. Gdyby rowerzysta upadł mogłoby to się dla niego źle skończyć.

Gorzów barierki kostrzyn 2
Autor: mz Tam gdzie mniejszy spadek barierek nie ma.

- Z propozycją montażu barierek wystąpił wykonawca przebudowy ulicy. Po przeanalizowaniu sprawy urzędnicy wraz z inspektorem nadzoru zaakceptowali ją w tym jednym konkretnym miejscu. Na pozostałych odcinkach spadek jest mniejszy i nie było potrzeby oddzielania ścieżki od torowiska. Między ciągiem pieszo-rowerowym a jezdnią pojawi się opaska z kostki betonowej o szerokości siedemdziesięciu centymetrów - wyjaśnia Krzysztof Kropiński, oficer rowerowy Gorzowa.

Z kolei radna Szymotowicz uważa, że takie balustrady powinny być także w innych miejscach. Można by było wykorzystać barierki ściągnięte z ulicy Słonecznej. O ty m radna ma rozmawiać z władzami miasta.Do tematu będziemy wracać.